Katechumeni przyjęli chrzest i bierzmowanie na Wawelu

Wielką Sobotę, jak co roku, katechumeni przyjęli sakramenty Chrztu Świętego oraz bierzmowania z rąk metropolity krakowskiego. W czasie Wigilii Paschalnej w katedrze na Wawelu chrzest, bierzmowanie i komunię świętą przyjęło piętnastu dorosłych.

Katechumen to dorosły człowiek, który przygotowuje się do przyjęcia chrztu. Słowo katechumen ma też wersję w rodzaju żeńskim – katechumenka. Okres, w którym katechumen przygotowuje się do chrztu i sam proces przygotowania nazywa się katechumenatem. Katechumenat określa się też jako wtajemniczenie chrześcijańskie. Był on praktykowany w początkach chrześcijaństwa – ludzie chcący dołączyć do wspólnoty, byli przez jej członków uczeni modlitw, wspólnota razem z nimi pościła, a potem przeprowadzany był chrzest.

Katechumenat nie jest u nas bardzo powszechną procedurą, a katechumenów nie spotyka się w Polsce zbyt często. Dominującą religią jest u nas katolicyzm, w którym chrzczone są dzieci, niedługo po urodzeniu się. Według dostępnych w Rocznikach Watykańskich statystyk w latach 1995-2015 w Polsce chrzczono rocznie od niewiele ponad 2000 do maksymalnie niespełna 4000 osób w wieku powyżej siedmiu lat.

Zdjęcia: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie