Kierowca krakowskiego MPK udzielił rowerzyście pierwszej pomocy

fot. mpk kraków

Był piątek, 31 marca. Pan Stanisław, od 7 lat pracujący jako kierowca w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym SA w Krakowie, prowadził tego dnia autobus linii nr 232. Kilkanaście minut po 14.00 zatrzymał się na przystanku Prusy Szkoła w kierunku Goszczy. Na przystanku zauważył siedzącego mężczyznę i oparty obok rower.

– Na początku myślałem, że będzie wsiadał z tym rowerem do autobusu. Kiedy tego nie zrobił ruszyłem i chciałem jechać dalej – relacjonuje pan Stanisław.

Zaledwie po przejechaniu kilku metrów jeden z podróżujących młodych pasażerów zaczął krzyczeć i prosić o zatrzymanie autobusu. Kierowca natychmiast to zrobił, a młody człowiek pobiegł do siedzącego na przystanku rowerzysty, który jak się okazało stracił przytomność i osunął się na ziemię. Kierowca MPK od razu wyłączył silnik autobusu i również pobiegł na przystanek. Gdy okazało się, że jest potrzebna karetka, natychmiast wrócił do pojazdu i poprosił dyspozytorów o jej wezwanie.

Ponieważ rowerzysta nie oddychał i nie dało się wyczuć u niego pulsu kierowca MPK, młody pasażer oraz jedna kobieta rozpoczęli reanimację, którą prowadzili nieprzerwanie do przyjazdu karetki. Ratownicy pojawi się na miejscu bardzo szybko już po ok. 5 minutach.

Rowerzysta został zabrany do karetki i przewieziony do szpitala. Reakcja kierowcy MPK i dwójki pasażerów najprawdopodobniej uratowała mu życie.

Po zabraniu rowerzysty do karetki kierowca wsiadł do autobusu i kontynuował pracę na linii.

(mp)

fot. MPK Kraków

Zobacz także