Kierowco! Szykuj się na paraliż autostrady A4

Kierowcy podróżujący autostradą A4 Kraków – Katowice, powinni spodziewać się sporych utrudnień. Na wiosnę mają ruszyć zapowiadane remonty, które dla kierowców będą oznaczały zdecydowanie dłuższą podróż, choć… za te same pieniądze.

Pierwsze roboty powinny rozpocząć się na autostradzie A4 w kwietniu, to właśnie wtedy wymieniona zostanie nawierzchnia na odcinku Kraków – Katowice i ułożenie nowej warstwy ścieralnej na długości 60 km. Prace rozpoczną się od wymiany nawierzchni na pasach w kierunku Katowic na odcinkach o długości od 2,4 km do 6,8 km.

W kolejnych etapach prace będą odbywały się zarówno w stronę Katowic, jak i w stronę Krakowa. Władze spółki Stalexport zapewniają jednak, że prace będą prowadzone w taki sposób, by dopiero po zakończeniu remontu na jednym z odcinków, była możliwość rozpoczęcia modernizacji kolejnego odcinka autostrady, a wszystko po to, by zachować wystarczającą płynność ruchu.

Stalexport podkreśla, że system, według którego był planowany remont i będą prowadzone prace, został już przetestowany przy okazji wcześniejszych robót, dzięki czemu jest pewność, że nie spowoduje to paraliżu drogowego na trasie Kraków – Katowice.

Najważniejsza informacja dla kierowców jest taka, że mimo planowanych prac, Stalexport nie planuje obniżenia opłat za przejazd zaledwie 64 km odcinkiem autostrady. Taka możliwość pojawi się jedynie w momencie skumulowania prac drogowych, które wpływałyby na duże utrudnienia. Mają jednak w pamięci remont sprzed kilku lat, gdy przed bramkami ustawiały się długie kolejki, a sama podróż trwała blisko 2 godziny – trudno nam w to uwierzyć, by Stalexport zdecydował się na obniżenie opłat.

Ratunek? Objazdy

Kierowcy, którzy cyklicznie korzystają z autostrady A4, dojeżdżając np. do pracy, powinni więc już teraz „dmuchać na zimne” i szukać alternatywnych tras przez Olkusz lub DK79 do Trzebini i Jaworzna. Specjaliści nie mają bowiem wątpliwości, że remonty wpłyną na zmniejszenie przepustowości autostrady A4 i to w trakcie Światowych Dni Młodzieży, które będą odbywały się w Krakowie, a autostrada z pewnością będzie jednym z głównych ciągów komunikacyjnych pielgrzymów zmierzających do stolicy Małopolski z zachodniej Europy.

Zgodnie z harmonogramem prace, które rozpoczną się w kwietniu, mają potrwać do listopada 2017 z przerwą w czasie sezonu zimowego.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie