Kierowcy w Krakowie zaoszczędzą 18 mln zł. Rozszerzenie Strefa Płatnego Parkowania opóźnione o dwa lata

Od sierpnia przyszłego roku osoby, które nie będą posiadać Karty Krakowskiej, zapłacą za parkowanie więcej. Z kolei rozszerzenie Strefy nastąpi w sierpniu 2026 roku.

Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę dotyczącą przesunięcia daty wejścia w życie poszerzonej strefy płatnego parkowania. Uchwała została przyjęta 3 lipca, z 32 głosami za, 2 wstrzymującymi się i bez sprzeciwiających się. Nowe zasady SPP wejdą w życie 10 sierpnia 2026 roku, co oznacza opóźnienie o dwa lata w stosunku do pierwotnie planowanego terminu, którym był 5 sierpnia 2024 roku.

Początkowo planowano, że nowe cenniki opłat za parkowanie będą obowiązywały zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Zmiany miały obejmować podwyżkę cen dla osób nieposiadających Karty Krakowskiej, a różnice w cenach miały być wprowadzone jedynie przy płatnościach mobilnych.

Decyzja o przesunięciu terminu wprowadzenia nowych zasad wynika z unieważnienia przez ówczesnego wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę  części uchwały, która dotyczyła rozróżnienia form płatności i ograniczenia ich tylko do płatności mobilnych. Radni odwołali się od tej decyzji, a Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do ich argumentacji. Obecnie sprawa czeka na rozstrzygnięcie przez Naczelny Sąd Administracyjny, który jeszcze nie wydał ostatecznego wyroku.

Zgodnie z planem, 5 sierpnia w strefie płatnego parkowania miały wejść zmiany dotyczące zarówno obszaru, jak i taryfy. Ceny miały wzrosnąć dla osób, które nie płacą podatków w Krakowie (nie mają statusu Karty Krakowskiej). Mieszkańcy mieli płacić tyle samo, ale pod jednym warunkiem – takie rozróżnienie miało być możliwe tylko przy płatności aplikacją. teraz wiadomo, że tych zmian na razie nie będzie. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

​Podwyżki w strefie płatnego parkowania. Wojewoda Łukasz Kmita unieważnił część uchwały

Dodatkowym wyzwaniem dla wprowadzenia zmian w SPP są kwestie związane z infrastrukturą. Zakup nowych parkomatów nie został uwzględniony w budżecie na ten rok, a w planach jest zakup używanych urządzeń z Warszawy. Koszty związane z oznaczeniem strefy oraz zakupem niezbędnych urządzeń stanowią poważne obciążenie finansowe.

Przesunięcie terminu poszerzenia obszaru płatnego parkowania wpłynie na dochody gminy. Szacuje się, że opóźnienie to przyczyni się do zmniejszenia dochodów z tytułu pobierania opłat za parkowanie o około 18 milionów złotych.

Zgodnie z uchwałą, którą krakowscy radni przyjęli 22 lutego, więcej za parkowanie zapłacą turyści, mniej krakowianie, ale warunek jest jeden: trzeba mieć aplikację mobilną. Pierwsza godzina postoju dla mieszkańców Krakowa, którzy mają Kartę Krakowską w podstrefie A będzie kosztować tyle co do tej pory – 6 zł, w podstrefie B – 5 zł, w podstrefie C – 4 zł. Kolejne godziny parkowania będą droższe.

Mieszkańcy, którzy nie korzystają z mobilnych aplikacji w parkometrach zobaczą takie same opłaty, jakie muszą wnieść turyści. Pierwsza godzina postoju w podstrefie A będzie kosztować 9 zł, w podstrefie B – 8 zł, w podstrefie C – 7 zł. W kolejnych godzinach będzie drożej. Nowe stawki mają obowiązywać od 15 maja. Strefa Płatnego parkowania będzie obowiązywała – tak, jak do tej pory – od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-20.00.

1140 mandatów jednego dnia w Strefie Płatnego Parkowania. Kierowcy zapomnieli o zmianie przepisów

Najnowsze

Co w Krakowie