Kimono dziecięce – wystawa kolekcji Kazuko Nakano w Muzeum Manggha

5 maja o godzinie 14.00 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy Kodomo no kimono. Kimona dziecięce z kolekcji Kazuko Nakano.

Kazuko Nakano od młodości kolekcjonuje dziecięce kimona, a w swoim zbiorze posiada ich blisko tysiąc sztuk, począwszy od strojów pochodzących z okresu Edo (1600–1868), aż do współczesności. Stroje codzienne, samurajskie kamishimo, kimona z okresu wojennego – to wszystko można znaleźć w kolekcji, naturalnie w rozmiarach dziecięcych. Jej kolekcjonerska pasja umożliwiła mi przyjrzenie się im z bliska i poznanie świata tych miniaturowych dzieł sztuki, jak również zaprezentowanie ich zainteresowanej publiczności dzięki cyklowi wystaw.

Ten różnorodny zbiór przybliża nam modę, ale i codzienność minionych wieków. Możemy w nim odnaleźć nie tylko wyszukane, noszone na specjalną okazję stroje świąteczne, lecz także te codziennie, zużyte i połatane, ze śladami recyklingu. Pojawiają się też motywy z kimon dla dorosłych, które nie pasują do dziecięcych ubrań, a zostały na nie przerobione. Te kimona nie odzwierciedlają uzyskiwanej zwykle podczas produkcji doskonałości wykonania. Ich przygotowanie można prawdopodobnie wyjaśnić względami ekonomicznymi, niemniej w moim odczuciu niosą one w sobie ogromną wartość poznawczą.

Wykonane za pomocą skomplikowanych technik kimona zabierają nas w świat symboli, fantastycznych stworów i mitów, które w naszych czasach pozostają w większości wypadków ukryte przed odbiorcą z Zachodu. To prawdziwe dzieła sztuki, z przeróżnymi motywami, i mogą być postrzegane jako swojego rodzaju haftowana lub malowana lista życzeń, w którą rodzice wyposażają swoje dzieci na dalszą drogę. Ten głęboko symboliczny język odsyła do pragnień o szczęściu, długim życiu, sukcesie, bogactwie, mądrości, zdolności, sile, wytrwałości oraz pięknie.

Wernisaż będzie częścią całodniowego wydarzenia Kodomo no hi. Japoński Dzień Dziecka, podczas którego rodzice wspólnie z dziećmi bawią się i świętują.

Szczegóły dotyczące wydarzenia i zapisów zostały podane na stronie: www.manggha.pl

 

 

Zobacz także