Kiosk, w którym sam możesz zrobić sobie badania profilaktyczne

W sali obsługi klientów małopolskiego NFZ przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie stanął specjalny kiosk profilaktyczny. W samoobsługowym punkcie każdy dorosły Małopolanin może wykonać w reżimie sanitarnym pomiary medyczne, określające ryzyko chorób cywilizacyjnych, a potem porozmawiać z doradcą o programach profilaktycznych i zdrowych nawykach.

Kiosk profilaktyczny NFZ

Zdjęcie 8 z 8

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się za pośrednictwem strony internetowej małopolskiego NFZ rejestracja.nfz-krakow.pl/ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590.
Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
Z kiosku mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Profesjonalny kiosk zapewnia prywatność i bezpieczeństwo wszystkim osobom, które zdecydują się z niego skorzystać. Dotyczy to również obowiązujących zasad związanych z panującą epidemią. Kiosk po każdej wizycie jest dezynfekowany” – zapewnia Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

Kiosk umożliwia zmierzenie wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie.
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.
Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Przedstawi on zakres norm dla każdego mierzonego elementu. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych, podpowiedzą, jak skorzystać z „Profilaktyki 40 Plus”, zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19 czy ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl. Konsultant pomoże również założyć profil zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta – narzędzie gromadzące wszystkie najważniejsze informacje o naszym zdrowiu m.in. e-recepty, e-skierowania czy unijne certyfikaty COVID,

– Kładziemy duży nacisk na edukację zdrowotną i promocję profilaktyki. To jeden z naszych priorytetów. Zależy nam, żeby wizyta w naszej sali obsługi klientów była dla mieszkańców regionu nie tylko szansą, by szybko i sprawnie załatwić formalności związane z ubezpieczeniem czy pobytem w sanatorium, ale również okazją do zadbania o swoje zdrowie. Stanowisko ds. profilaktyki powstało w naszym oddziale już w 2019 r., teraz dodatkowo zostało wzbogacone o intuicyjny kiosk profilaktyczny. Warto z niego skorzystać i sprawdzić, w jakiej formie jest nasz organizm – zachęca Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

(red, fot. Małopolski OW NFZ)

Najnowsze

Co w Krakowie