Kładka rowerowa wzdłuż ulicy Kamieńskiego czeka na rowerzystów i pieszych [zdjęcia]

Fot. Jan Graczyński (krakow.pl)

Dziś otwarto kładkę rowerowej wzdłuż ulicy Kamieńskiego. Blisko półkilometrowa kładka, rozpięta 7 metrów nad torami kolejowymi oraz prawie 5 metrów nad ul. Powstańców Śląskich, będzie służyć nie tylko rowerzystom, ale także pieszym.

Kładka rowerowa wzdłuż ul. Kamieńskiego

Kładka rowerowa wzdłuż ul. Kamieńskiego
Obraz 1 z 13

Kładka rowerowa wzdłuż ulicy Kamieńskiego pozwoli na bezkolizyjne i komfortowe pokonanie przez pieszych i rowerzystów skrzyżowania ulic Kamieńskiego, Powstańców Śląskich oraz torów kolejowych. Obiekt jest fragmentem budowy całej trasy rowerowej, łączącej ul. Wielicką i Nowosądecką z Ludwinowem o długości 4,7 km.

– Nowo wybudowana kładka dla pieszych i rowerzystów zamyka pewien etap prac mających realizowanych przez miasto, mający na celu zwiększenie ruchu rowerowego w Krakowie. Po oddaniu do użytkowania bezproblemowo można dojechać jednośladem z rejonów Nowego Bieżanowa na bulwary wiślane – powiedział podczas otwarcia kładki prezydent Jacek Majchrowski.

Prace przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż Kamieńskiego rozpoczęły się we wrześniu 2018 r., z kolei na samej kładce w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja kosztowała ponad 21 mln zł.

Trasa rowerowa łącznie z kładką ma 4,7 km długości. Sama kładka – 408,42 m, w tym najazd od ronda Matecznego ma 108 m, najazd od strony lasu – 18 m. Część dla rowerzystów została wyznaczona kolorem czerwonym, a dla pieszych żółtym.

Konstrukcja postawiona jest na 26 słupach (13 par) oraz przyczółku od strony lasu, składa się z 13 przęseł o rozpiętości od 16 do 28,5 m (10 przęseł żelbetowych, trzy przęsła o konstrukcji zespolonej). Przy budowie kładki zużyto ok. 160 ton stali zbrojeniowej (dodatkowo 44 t ważyła konstrukcja montowana nad jezdnią i torami) oraz ok. 650 m³ betonu. Wzdłuż całego obiektu zostały zamontowane balustrady łukowe o wysokości 1,4 m oraz 19 lamp oświetleniowych.

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

(red)

Zobacz także