Klaudia Zwolińska ze srebrem. Historyczny medal na torze Kolna

Klaudia Zwolińska zdobyła srebrny medal w K-1 na torze Kolna. To historyczny sukces naszej zawodniczki, bowiem to pierwszy medal mistrzostw Europy polskiej kajakarki, bowiem Igrzyska Europejskie mają też rangę mistrzostw Starego Kontynentu. Na torze Kolna triumfowała Ricarda Funk z Niemiec. W rywalizacji mężczyzn po złoto sięgnął jeden z głównych faworytów Czech Jiri Prskavec.

Trzeci dzień rywalizacji w kajakarstwie slalomowym podczas III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 to walka o pierwsze indywidualne medale na tej imprezie. Od rana nad torem Kolna padał deszcz, ale dla kajakarzy nie jest to nic, co mogłoby zakłócać starty.

Jako pierwsi na torze pojawili się mężczyźni, a wśród nich trójka Polaków. Żaden z nich niestety nie zdołał awansować do finału. Najbliżej był Mateusz Polaczyk, który zajął 16. miejsce. Tuż za nim uplasował się Dariusz Popiela, który nie mógł pogodzić się z tym, że sędziowie uznali, iż dotknął bramki i przyznali mu 2 punkty karne. Zdaniem naszego kajakarza przeszedł ją czysto, stąd spora złość już na mecie. Michał Pasiut był 19. i on także zakończył swój udział na półfinale.

W wielkim finale, w którym oglądaliśmy dziesięciu kajakarzy, po złoty medal sięgnął jeden z wielkich faworytów całej rywalizacji Czech Jiri Prskavec. Po srebro sięgnął Szwajcar Martin Dougoud, który tuż po minięciu linii mety, kiedy był pewny, że stanie na podium, wręcz eksplodował z radości. Na najniższym stopniu podium stanął Brytyjczyk Joseph Clarke.

Zdecydowanie lepiej od swoich kolegów spisały się nasze zawodniczki Natalia Pacierpnik i Klaudia Zwolińska, które popłynęły znakomicie i pewnie awansowały do finału. Pierwsza zakończyła półfinał na drugiej pozycji, tuż za Niemką Eleną Lilik, natomiast Zwolińska, największa faworytka w naszej ekipie, była trzecia, co zapowiadało ogromne emocje w finałowym przejeździe.

Świetnie zaprezentowała się Niemka Ricarda Funk, która awansowała do z dziesiątym czasem i ruszyła jako pierwsza, ale w finałowym przejeździe ustrzegła się błędów i bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę rywalkom, stawiając je w bardzo trudnej sytuacji. I po każdym kolejnym przejeździe było wyraźnie widać, że trudno będzie jej odebrać złoty medal.

Nie udało się to również Klaudii Zwolińskiej, która niestety złapała cztery karne punkty. Mimo tego Polka wpadła na metę na drugiej pozycji. I tak te zostało! Zawodniczka z Nowego Sącza stanęła na drugim stopniu podium, przegrywając tylko z fantastyczną Funk. To historyczny sukces Polki, bowiem jeszcze nigdy żadna kajakarka z naszego kraju nie stanęła na podium mistrzostw Europy, bo taką rangę mają w kajakarstwie slalomowym Igrzyska Europejskie. Po brąz sięgnęła Tereza Fiserova z Czech.

Druga z naszych zawodniczek w finale Natalia Pacierpnik ukończyła rywalizację na czwartym miejscu. Do medalu zabrakło nieco ponad trzy sekundy, ale i tak naszej doświadczonej kajakarce należą się wielkie brawa za postawę na Kolnej.

(mat.prasowe)

 

Najnowsze

Co w Krakowie