Plaga pajęczaków w Krakowie

Pajęczaki rozpoczęły wiosenną ofensywę. – Nie ma dnia, żebyśmy nie mieli zapytań o środki zapobiegające kleszczom i samych wizyt ze zwierzakami, w które wgryzły się kleszcze – przekonuje Marta Kuś, lekarz weterynarii. Ofiar kleszczy nie brakuje jednak także wśród ludzi. Eksperci biją na alarm by unikać spacerów w głębokiej trawie a przed wejściem do lasu zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa.

Ostatnie tygodnie to prawdziwa plaga pajęczaków, które spotkać można nie tylko podczas wycieczki do lasu, ale również w czasie spacerów po łące czy zabawy w ogrodzie. – Wczoraj mój pies wrócił ze spaceru z trzema kleszczami a dziś sama złapałam się na tym, że jeden z nich wgryzł się we mnie – mówi Pani Maria Tracz, oczekująca na wizytę w jednej z krakowskich przychodni. – Sama nie umiem go wyciągnąć i wolę jednak, żeby zrobiła to pielęgniarka – dodaje.

Eksperci ostrzegają, kleszcze są niezwykle groźne, bo nawet co drugi z nich może być nosicielem groźnych chorób, takich jak borelioza czy babeszjoza i anaplazmoza. Wiele z tych chorób zagraża także naszemu życiu i nieleczone oraz zbyt późno rozpoznane, mogą kończyć się nawet śmiercią! Lekarze i weterynarze zwracają szczególną uwagę na to, by przed rozpoczęciem planowanej wycieczki lub prac ogrodowych, zaopatrzyć się w środki chemiczne, które skutecznie ochronią nas przed kleszczami.

– Wiele środków odstraszających komary, jest również polecane do ochrony przed kleszczami. Ponadto warto zadbać o swojego zwierzaka i zaopatrzyć go np. w obrożę lub specjalne środki płynne, które uchronią go przed wgryzieniem się pajęczaka i być może bardzo poważnymi konsekwencjami – radzi Marta Kuś.

– Znajoma przed kilkoma laty została ugryziona przez kleszcza i do tej pory nie może wyleczyć się z boreliozy i co chwilę  wraca do lekarza. Przez te wszystkie leki zniszczyła już żołądek – przekonuje Maria Tracz.

Lekarze podkreślają, że nie należy bagatelizować zagrożenia i jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć się przed atakiem tych pajęczaków.

(pt)

fot.  mislav-m via Foter.com / CC BY

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie