Kraków o inwigilacji i niesprawiedliwości

Precyzyjna do bólu logika wydarzeń, drobiazgowo przygotowane zmiany prawne, sędziowskie nieposłuszeństwo oraz stopień inwigilacji społeczeństwa – to główne wątki kolejnego spotkania Klubu Obywatelskiego Kraków, które odbędzie się w Klubie pod Jaszczurami w najbliższą środę (20 kwietnia) o godzinie 18.00. Gościem specjalnym będzie profesor Stanisław Waltoś.

Gość debaty, prof. Stanisław Waltoś
Gość debaty, prof. Stanisław Waltoś

Podczas spotkania oprócz kwestii paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, krakowianie będą mogli porozmawiać również na temat niezawisłości prokuratury oraz tego jak można jej bronić, czy grożą postępowania dyscyplinarne wobec niepokornych śledczych i jakie będą skutki społeczne planowanych zmian?

– Rząd cofnął reformę procedury karnej, jednocześnie dodając potencjalnie niebezpieczne dla społeczeństwa zapisy w ustawie. Stopień inwigilacji obywateli już w tej chwili przekracza akceptowalne powszechnie normy, a wciąż otwiera się nowe furtki prawne do intensyfikacji tego zjawiska. Trzeba sobie zdawać z tego sprawę – mówi profesor Waltoś, specjalista w zakresie historii prawa i postępowania karnego, wieloletni pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Stanisław Waltoś i Anna Gapys, prowadząca spotkanie
Profesor Stanisław Waltoś i Anna Gapys, prowadząca spotkanie

– Debata mieszkańców na tak postawiony temat otwiera pole do bardzo szerokiej debaty na temat aktualnej sytuacji prawnej. Oprócz zmian w strukturze sądownictwa i prokuratury warto przy tej okazji poruszyć również wątki założeń ustawy antyterrorystycznej czy projektu Wojskowej Obrony Terytorialnej, forsowanego przez Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza – uzupełnia Jacek Niedźwiecki, pomysłodawca debaty.

Klub Obywatelski Kraków to inicjatywa edukacyjna dla mieszkańców Krakowa, przestrzeń rozmów, które w jasny sposób określą czym dla obywateli jest państwo, za co ma odpowiadać a co ma pozostawić w gestii obywateli.

– Elementem łączącym tą wielowątkową dyskusję będzie wspólne zdefiniowanie przez uczestników spotkania pojęcia „wolność” w kontekście prawnym, aby poprzez właściwe rozumienie tego terminu móc krytycznie spojrzeć na kierunek zachodzących w Polsce zmian prawnych i potrafić je właściwie ocenić – mówi Anna Gapys, prowadząca debatę.

Debata z udziałem profesora Waltosia w Klubie pod Jaszczurami ma charakter otwarty i udział w niej jest całkowicie bezpłatny.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie