Kobieta prezydentem Krakowa? PiS chce postawić na płeć piękną

Prawo i Sprawiedliwość ma już swojego kandydata na prezydenta Krakowa? Jarosław Gowin ujawnił, że partia rządząca chce postawić na kobietę i wymienił dwa nazwiska.

– Będę głosował w Krakowie, ale mam nadzieję, że na kobietę. Czyli na Małgorzatę Wassermann albo na Jadwigę Emilewicz – powiedział Gowin w rozmowie z Onet Rano.

Gowin zasugerował, że PiS jest już bardzo bliski podjęcia decyzji, kogo wystawić w fotel na którym dziś wygodnie siedzi Jacek Majchrowski.

– Rozmawiamy już o wyborach samorządowych, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Myślę, że jesienią będzie wiadomo, kto będzie reprezentował obóz Zjednoczonej Prawicy w poszczególnych miastach i czy Zjednoczona Prawica faktycznie pójdzie do tych wyborów naprawdę zjednoczona. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze – powiedział Gowin.

Sposób na wygraną? – W mojej ocenie w tych głównych miastach dobrze byłoby wystawić kandydatów, którzy przyciągną jakąś część elektoratu z centrum – dodał wicepremier.

Małgorzata Wassermann w marcu skończyła 39 lat. Urodziła się w Krakowie, jest absolwentką wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje jako adwokat. W 2015 wystartowała w wyborach parlamentarnych jako bezpartyjna, ale współpracując z PiS. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, otrzymując 81 379 głosów, co było najlepszym indywidualnym rezultatem w tym okręgu i piątym najwyższym wynikiem w kraju. Głośno o niej było, gdy po śmierci ojca w katastrofie smoleńskiej kwestionowała ustalenia prowadzonego w sprawie wypadku śledztwa.

Emilewicz jest o 4 lata starsza, również urodziła się w Krakowie, skończyła UJ, jest też stypendystką Uniwersytety Oksfordzkiego. Zajmuje się socjologią władzy, samorządem terytorialnym, historią najnowszą oraz transformacją ustrojową Polski. W 2014 stanęła na czele małopolskich struktur Polski Razem Jarosława Gowina. W tym samym roku kandydowała bez powodzenia z jej listy do Parlamentu Europejskiego oraz z powodzeniem, z listy PiS (w ramach porozumienia wyborczego), do sejmiku małopolskiego. 26 kwietnia 2015 objęła funkcję wiceprezesa Polski Razem, a 27 listopada tego samego roku została powołana na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju w rządzie Beaty Szydło.

(wm, Onet, Wikipedia)

fot. Jan Lorek

Zobacz także