Kobiety jeżdżą gorzej niż mężczyźni? Małopolska policja obala mit!

fot. Pixabay

„Jak jedziesz, krowo?”, „Kto dał ci prawo jazdy?”, „Kup se rower!” – to tylko niektóre hasła, które lecą w stronę pań za kierownicą. Teraz jednak mocne argumenty dla płci pięknej z okazji Dnia Kobiet przygotowała małopolska policja.

„Jak pokazują statystyki panie prowadzą pojazd lepiej niż panowie” – informują funkcjonariusze i zarzucają nas statystykami.

W 2017 roku kobiety w Małopolsce spowodowały znacznie mniej wypadków niż mężczyźni. Z 3078 wypadków tylko 177 spowodował panie. Jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to 104 osoby zginęły z powodu mężczyzn, a 16 z powodu pań.

Znacznie mniej kobiet prowadzi także pojazdy pod wpływem alkoholu. Z danych wynika,  że w ciągu roku panie na podwójnym gazie spowodowały 14 wypadków – bez ofiar śmiertelnych, zaś panowie 130, w których 13 osób poniosło śmierć.

„Często zarzuca się kobietom, że nie przestrzegają zasad ruchu drogowego, jednak statystyki pokazują, że to panowie popełniają więcej wykroczeń, jeżdżą znacznie szybciej oraz częściej nie ustępują pierwszeństwa zwłaszcza na przejściu dla pieszych. Można zatem powiedzieć, że kobiety jeżdżą wolniej i bezpieczniej, powodują mniej wypadków i rzadziej wsiadają za kierownicę po alkoholu” – informuje policja.

dn

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

 

Zobacz także