Kojarzy się z zatruciami, a może sprawić, że… będziesz piękniejsza. Nowa niezwykła metoda

Dla wielu z nas dwutlenek węgla kojarzy się raczej z zatruciami niż skuteczną terapią poprawiającą urodę. „Czy Pani naprawdę chce mi wstrzyknąć dwutlenek węgla?”, „Czy jest Pani pewna, że to jest bezpieczne?” – takie pytania często słyszę, gdy sugeruję zabieg z CO2   – pisze dla KRKnews.pl dr Izabela Załęska*.

Jak to jest z tym CO2

Prawdą jest, że zarówno tlenek jak i dwutlenek węgla stwarzają zagrożenie w życiu codziennym. CO2  to bezwodnik kwasu węglowego, gaz bezbarwny, bez zapachu, rozpuszczalny w wodzie. Jest produktem całkowitego spalania węgla i każdego innego związku organicznego. Powstaje również w przyrodzie podczas rozpadu węglanów.
W stanie wolnym występuje w powietrzu w ilości około 0,08% , stanowi także produkt przemiany materii.

Wydychają go ludzie i zwierzęta, a asymilują rośliny.  Jednakże przy dużych stężeniach dwutlenku węgla, wskutek ostrego wyparcia tlenu, może on doprowadzać do utraty przytomności, a ostatecznie do  śmierci z uduszenia.

Skąd więc pomysł na „upiększanie” i leczenie z wykorzystaniem dwutlenku węgla?

W medycynie od lat wykorzystywany jest zabieg o nazwie karboksyterapia polegający na kontrolowanym wstrzykiwaniu medycznego dwutlenku węgla, naturalnego produktu naszego metabolizmu, za pomocą iniekcji śródskórnych i podskórnych. Podanie gazu wywołuje poprawę miejscowego krążenia krwi w tkankach, poprawę elastyczności, redukcję zmarszczek. Iniekcja CO2  może także korzystnie wpływać na redukcję tkanki tłuszczowej, cellulitu  oraz rozstępów w miejscu podania.

Czy zabieg boli i na czym polega?

Dla większości pacjentów jest to zabieg bezbolesny, któremu towarzyszy jednak pewien dyskomfort, związany z wprowadzaniem gazu (ustępuje szybko, po około 5 minutach).

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, może wystąpić lekkie zasinienie i delikatny obrzęk, w dużej mierze jest to jednak zależne od urządzenia, dawki i reakcji osobniczej. Pamiętajmy, aby w przypadku wystąpienia dyskomfortu po zabiegu, nie rozcierać skóry i nie zanurzać jej w wodzie przez około 4 godziny.

Jak to działa? Co się dzieje ze wstrzykniętym CO2?

Jak już wspomniałam, podskórna infuzja CO2  prowadzi do intensyfikacji przepływu krwi, co w konsekwencji powoduje zwiększoną podaż tlenu i składników odżywczych oraz poprawę mikrokrążenia i regenerację komórek. CO2  rozpuszczony w płynach tkankowych zakwasza środowisko – powstaje kwas węglowy. Uzyskane w ten sposób pH o wartości 6 zdecydowanie wystarcza do wywołania lokalnej reakcji  zapalnej, co w dalszym procesie stymuluje syntezę i kurczenie się włókien kolagenu, tym samym zwiększając sprężystość skóry. Kwas węglowy powoduje także niszczenie komórek tłuszczowych, zwiększenie ukrwienia, wzmożony drenaż limfatyczny leczonego obszaru, stymulację metabolizmu i wydalanie (uwolnionego z tkanki) tłuszczu.

Tym samym, dzięki karboksyterapii  uzyskamy wiele znakomitych efektów. Oprócz już wspomnianych, uzyskamy także redukcję „worków” i cieni pod oczami, zmniejszenie podwójnego podbródka, wzmocnienie i reaktywację cebulek włosowych, co prowadzi za zahamowania niehormonalnej utraty włosów.

Skutki uboczne

Oprócz wspomnianego już dyskomfortu pozabiegowego, mogą wystąpić również zasinienia i obrzęki.  Jednak zgodnie z piśmiennictwem naukowym, można stwierdzić, że karboksyterapia z wykorzystaniem gazu medycznego wykonana przez specjalistę oraz  iniekcja odpowiedniej, kontrolowanej dawki CO2 jest bezpieczna i nie niesie za sobą wysokiego ryzyka zabiegowego. Naukowcy podają, że stwierdzone efekty niepożądane są przemijające i nie wymagały interwencji lekarza, w postaci włączenie dodatkowego leczenia.

Reasumując. Tak, jestem pewna, że w walce o urodę, chciałabym podać dwutlenek węgla, czyli wykonać zabieg karboksyterapii, polecając tę metodę jako niedrogą i skuteczną.

Jesteśmy gotowi na coraz więcej? „Upuszczamy” krew dla urody, poddajemy się zabiegowi z iniekcją dwutlenku węgla, co będzie następnym krokiem w kierunku doskonalenia  urody ?

Chętnie go odnajdę i już wkrótce o nim opowiem…

dr Izabela Załęska

fot. tommerton2010 via Foter.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Najnowsze

Co w Krakowie