Kolędy i koncerty, czyli świąteczna oferta kulturalna. Sprawdź i skorzystaj

Te Święta Bożego Narodzenia spędzimy w małym gronie, nie będzie też okazji do osobistego udziału w koncertach i kolędowaniu. Ale każdy może skorzystać z oferty dostępnej online. Można świętować z artystami filharmonii, opery, a także braćmi Golec i Świerczkowiakami. Sprawdź wydarzenia kulturalne online na okres Świąt Bożego Narodzenia i wybierz coś dla siebie.

Filharmonia Krakowska zaplanowała na okres świąteczny trzy wyjątkowe wydarzenia online.

Wigilijny występ Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Teresy Majki-Pacanek

Koncert otworzy sekwencja „Veni Sancte Spiritus”. Nie zabraknie także opracowań muzycznych modlitwy „Ave Maria” oraz kantyków „Magnificat” oraz „Nunc dimittis” Eriksa Esenvaldsa. Na koniec wybrzmią zaś utwory bezpośrednio opisujące moment przyjścia Dzieciątka Jezus – „Cicho cyt..” Marka Agisa, „My też pastuszkowie” Krzysztofa Pendereckiego oraz „Senna kolęda” Ireneusza Łukaszewskiego (czwartek 24 grudnia o godz. 20.00).

„Ukołysz mnie” – koncert, na który złożą się m.in. kołysanki z dorobku Henryka Mikołaja Góreckiego i Daniela Eldera

Internauci będą mogli ich wysłuchać w interpretacji solistek: Katarzyny Guran, Joanny Stawarskiej i Anny Zawiszy – sopran, Joanny Święszek – mezzosopran oraz Aleksandry Kalickiej i Anny Bober – alt. O stronę muzyczną zadbają pianistka Monika Płachta i altowiolistka Anna Migdał-Chojecka (piątek 25 grudnia, godz. 18.00).

Fot. malopolska.pl

Prezentacja muzyki bożonarodzeniowej różnych epok w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Łukasza Borowicza

W programie koncertu znajdą się m.in. cykl czterech motetów na Boże Narodzenie autorstwa Francisa Poulenca i „Oratorio de Noël” Camille’a Saint-Saënsa, prawykonane w noc Bożego Narodzenia w 1858 roku w kościele pod wezwaniem świętej Magdaleny w Paryżu. W partiach losowych będzie można usłyszeć sopranistkę Natalię Rubiś, Monikę Ledzion-Porczyńska – mezzosopran, Urszulę Kryger – alt, tenora Krystiana Krzeszowiaka oraz śpiewającego basem Wojciecha Gierlacha (sobota 26 grudnia, godz.18.00).

Wszystkie koncerty zostaną udostępnione w okresie świątecznym za pośrednictwem platformy PlayKraków. Więcej informacji na stronie Filharmonii Krakowskiej, wraz z możliwością zakupu biletów, pod adresem: http://www.filharmonia.krakow.pl.

Specjalny koncert kolęd

Specjalny Koncert Bożonarodzeniowy przygotowała z myślą o melomanach także Opera Krakowska. Soliści, chór i orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka wykonają dla internautów najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki – te, które za pomocą dźwięków i słów poruszają ludzkie serca i oddają niezwykłą atmosferę okresu świątecznego.

Fot. malopolska.pl

Koncert będzie transmitowany w czwartek 24 grudnia o godz. 18.30 za pośrednictwem platformy PlayKraków, a później dostępny na platformie do dnia 27 grudnia. Więcej informacji, wraz z możliwością zakupu biletu, na stronie Opery Krakowskiej można znaleźć pod adresem: https://www.opera.krakow.pl.

Kolędy w soulowo-jazzowym klimacie

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie zachęca do kolędowania w soulowo-jazzowym klimacie. W sali widowiskowej został zarejestrowany specjalny świąteczny koncert dobrze znanego tarnowskiej publiczności wokalisty Piotra Kity. Na program występu złożyły się najpiękniejsze kolędy i piosenki bożonarodzeniowe. Śpiewającemu Piotrowi Kicie towarzyszył zespół muzyków z Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Fot. CSM

Zapis świątecznego koncertu można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube Centrum Sztuki Mościce pod adresem https://youtu.be/pAiCkr5J5Lw.

Kolędy na ludowo

Centrum Sztuki Mościce przygotowało również niespodziankę na pierwszy dzień świąt. Na kanale YouTube instytucji pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCCUnAsQ2H4a7nYgC4mY8hVw zostanie zaprezentowany koncert kolęd, kantyczek i pastorałek w wykonaniu działającego w centrum Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy.

Fot. CSM

Sądecka pastorałka w wykonaniu Golec uOrkiestra

W radosnym, świątecznym nastroju utrzyma internautów w drugi dzień świąt Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu. Instytucja zaprasza na emisję online wyjątkowego koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra. Jednym z elementów jego programu będzie pierwsze publiczne odtworzenie nowej sądeckiej pastorałki!
Bracia Golec zapraszają do wspólnego kolędowania w sobotę 26 grudnia, o godz. 16.00. Wydarzenie zostanie udostępnione bezpłatnie online na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/user/mcksokol.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie