Kolejarze wydadzą 200 mln złotych na nowe urządzenia na linii Kraków – Warszawa

Blisko 200 mln złotych przeznaczą PKP Polskie Linie Kolejowe na wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym pomiędzy Krakowem a Miechowem. Nowe urządzenia pojawią się do połowy 2026 roku.

Umowa podpisana z Zakładami Automatyki Kombud przewiduje instalację nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym wraz z wymianę kabli i światłowodów na blisko 45 kilometrach linii kolejowej nr 8 oraz ponad 2 kilometrach linii kolejowej nr 95.

Prace będą polegać na instalacji nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym wraz z wymianą kabli i światłowodów. Nowy system pozwoli na zdalne sterowanie ruchem pociągów ze stacji Kraków Batowice stacjami Miechów, Słomniki, Niedźwiedź i Zastów. Wykonawca inwestycji wymieni również urządzenia sterujące na siedmiu przejazdach kolejowo-drogowych.

Jak informuje PKP PLKA SA dzięki nowym urządzeniom sterującym poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność ruchu kolejowego na ważnym szlaku komunikacyjnym, z którego korzystają pociągi jadące z Krakowa w kierunku Kielc, Warszawy i Trójmiasta.

Inwestycja jest warta ponad 163 mln zł netto (200 mln zł brutto). Finansowana będzie ze środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Najnowsze

Co w Krakowie