Kolejne nagrobki na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej odnowione

Sto zabytkowych nagrobków wyremontowano na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej 55. Prace trwają od 2000 roku, w tym czasie odnowiono ok. 1500 macew.

To jedna z największych zabytkowych nekropolii Krakowa. Nowy Cmentarz Żydowski ma już 223 lata i – w zależności od źródła danych – od 7 do 10 tysięcy kamiennych nagrobków. Jest świadectwem złożonych dziejów polskich Żydów. Zagrożone w XX wieku dziedzictwo żydowskiej przeszłości Krakowa wymaga szczególnej opieki.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa wspiera renowację macew na cmentarzu przy ulicy Miodowej od 2000 roku. Udało się w tym czasie poddać zabiegom konserwatorskim około 1500 pomników nagrobnych. Właśnie zakończono prace przy 100 kolejnych.

Odnawiane przy udziale Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa macewy są pionizowane i stabilizowane. Po technicznej konserwacji, której istotą jest m.in. usunięcie skutków uszkodzeń mechanicznych, a także po oczyszczeniu kamiennych powierzchni z soli i innych związków chemicznych powstałych w wyniki reakcji z zanieczyszczeniami atmosferycznymi, konserwatorzy przystępują do zabiegów estetycznych – uczytelniania dekoracji i liter, uzupełniania ubytków.

Szczególne wyzwanie stawia przed konserwatorami żydowskie liternictwo i ornamentyka. W obawie przed błędnym uzupełnieniem inskrypcji i fragmentów dekoracji stosuje się w tym przypadku metodę konserwacji zachowawczej, czyli bez uciekania się do rekonstrukcji.

Prace konserwatorskie na Nowym Cmentarzu Żydowskim finansowane są z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i środków własnych krakowskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

Patrycja Bliska 

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie