Ostrzeżenie o burzach z gradem i wiatrem oraz podtopieniach. Już w sobotę pogoda dała się we znaki

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje o możliwych intensywnych opadach deszczu, burzach z gradem i silnym wietrze. Ostrzeżenia wysyła na telefony komórkowe mieszkańców Krakowa.

To już kolejne w ostatnich dniach ostrzeżenie o intensywnym deszczu, burzach z gradem i silnym wietrze. Wcześniej takie ostrzeżenia pogodowe publikował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Tym razem alert na telefony komórkowe w niedzielę rano wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Deszcz, burze i wiatr zapowiadane są na całą niedzielę (21 czerwca) i noc z niedzieli na poniedziałek. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że możliwe są nawet lokalne podtopienia.

Już sobotnie opady deszczu dały się we znaki mieszkańcom kilku powiatów w Małopolsce. Urząd Wojewódzki w Krakowie podaje, że stany alarmowe osiągnęły Raba w Proszówka i Stradomka. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na małopolskich rzekach i potokach w kilkudziesięciu miejscach. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w powiatach bocheńskim, limanowskim i myślenickim.

Jak informuje Radio Kraków, strażacy interweniowali ponad 300 razy, najczęściej właśnie w powiatach bocheńskim, limanowskim i myślenickim.

„W Łapanowie koło Bochni rzeka Stradomka przerwała wał przeciwpowodziowy i zalała sporą część miejscowości. Pod wodą znalazły się drogi i domy. Podobnie jest w okolicznych miejscowościach. W regionie występują przerwy w dostawie prądu, są problemy z łącznością komórkową. Stradomka wylała też na terenie powiatu limanowskiego – zalała szpital w Szczyrzycu. Konieczna była ewakuacja parteru. Wiele dróg w powiatach bocheńskim i limanowskim jest nieprzejezdnych. W Myślenicach wylała rzeka Raba – pod wodą częściowo znalazła się plaża trawiasta i miejski park” – http://www.radiokrakow.pl/

GS

Najnowsze

Co w Krakowie