Kolejne ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Przybywa też wody w rzekach

W poniedziałek wróci wietrzna pogoda, Synoptycy ostrzegają, że w porywach wiatr może osiągać prędkość do 85 km/h. Długotrwałe opady deszczu i topniejący śnieg powodują wzrost poziomu w rzekach – w kilku miejscach został przekroczony stan ostrzegawczy.

Synoptycy prognozują, że od poniedziałku, 20 lutego 2023, od godz. 14, do wtorku, 21 lutego, do godz. 7, silny wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 85 km/h. Z powodu tego ostrzeżenia pogodowego, służby apelują, aby:
-usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr
-przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były one zaparkowane pod drzewami
-zamknąć okna i drzwi
-nie zatrzymywać się pod drzewami
-zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz
przygotować oświetlenie zastępcze – wiatr może uszkodzić linie energetyczne
-uważać podczas jazdy samochodem ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a ponadto przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu z jezdni.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenie dotyczące wzrostu poziomu wody w rzekach. „W związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego” – czytamy w ostrzeżeniu IMGW. Stan ostrzegawczy już został przekroczony w kilku miejscach, m.in. na Wiśle w Jawiszowicach i Dunajcu w Nowym Targu. ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do poniedziałku, 20 lutego 2023, do godz. 10.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie