Kolejne ostrzeżenie przed upałami. I burzami z gradem!

Musisz przeczytać

Dziś termometry mogą pokazać nawet 35 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają przed upałami, a służby miejskie apelują o unikanie słońca i częste picie wody.

Już ta noc była wyjątkowo ciepła. W niektórych miejscach temperatura spadła tylko do 22 stopni. W ciągu dnia będzie szybko rosła – do 32, nawet 35 stopni. Najbliższa noc przyniesie spadek temperatury do 16-19 stopni. A czwartek to kolejny dzień upałów z 30 stopniami. Mogą pojawić się także burze i to już dziś po południu. Podczas ulew może spaść od 30 do 50 mm deszczu, lokalnie nawet do 60 mm. Możliwy jest także grad, a porywy wiatru będą osiągać prędkość do 100 km/h.

Jak przetrwać upały?

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu. Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet trzy litry wody dziennie.

Kurtyny dla ochłody

Wodociągi Miasta Krakowa uruchamiają kurtyny wodne. Wszystko po to, by w upalne dni nieco ochłodzić krakowian i turystów. Od godz. 10.00 do godz. 19.00 kurtyny wodne działają w następujących miejscach:
• Rynek Główny
• Mały Rynek
• Rynek Podgórski
• plac Centralny – aleja Róż
Jak zapewniają urzędnicy, w razie potrzeb kurtyny wodne będą instalowane w dodatkowych punktach w mieście.

Zamknięty postój dla dorożek

W związku z prognozą meteorologiczną synoptyków IMGW, która wprowadza II stopień zagrożenia upałami, podjęta została decyzja o ponownym zamknięciu postoju stałego dla dorożek na Rynku Głównym od 13 lipca, w godz. 9.00-19.00, aż do odwołania. Obowiązuje też zakaz przejazdu przez Rynek Główny. Postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed Bazyliką Mariacką również będzie nieczynny.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca