Kolejny dzień z koronawirusem w Polsce. Śmiertelne żniwo zebrało już 159 osób [8 kwietnia – relacja na żywo]

Przed nami kolejny dzień zmagań całej Polski z koronawirusem. W tym miejscu na KRKnews publikujemy najnowsze dane dotyczące zakażeń, a także wiadomości, które pomogą przetrwać trudny czas pandemii.

18:44. Tragiczne dane na koniec dnia – już 159 ofiar koronawirusa w Polsce

Koronawirus. Kolejny rekord ofiar śmiertelnych – 30 zgonów w ciągu jednej doby!

17:50. Nie wyjedziemy z Polski do połowy maja?

Komisja Europejska chce, by granice zewnętrzne Unii Europejskiej były zamknięte do 15 maja. To może oznaczać, że do tego czasu mogą być również zamknięte granice w Polsce i innych krajach unijnych.

16:08. Jak jest gdzie indziej?

W Hiszpanii tylko w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 759 osób, liczba ofiar śmiertelnych doszła do 14,5 tys. We Włoszech odnotowano 604 zgony, a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 17,1 tys. W Wielkiej Brytanii wczoraj zmarło 786 osób, od początku epidemii – ponad 6,1 tys. We Francji odnotowano aż 1,4 tys. zgonów w ciągu jednej doby!

15:56. W Czechach prawie jak u nas…

U naszych południowych sąsiadów potwierdzono do tej pory nieco ponad 5 tys. zakażeń, zmarło 91 osób. Czesi wykonali już blisko 100 tys. testów na koronawirusa, To podobnie jak w Polsce. Tyle że liczba ludności w Czechach jest 3,5-krotnie niższa niż w naszym kraju.

15:23. Minister zdrowia nie sprzeciwi się kopertowym wyborom?

– Nie ma danych, że wybory korespondencyjne stwarzają zagrożenie dla życia dla zdrowia – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem wp.pl. Zaznaczył, że że poprosił głównego inspektora sanitarnego, by przygotował mu analizę epidemiologiczną pod kątem ryzyka wyborów korespondencyjnych. Wcześniej minister Szumowski mówił, że swoje stanowisko w sprawie wyborów prezydenckich uzależnia od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.

A tymczasem internauci ośmieszyli forsowane przez PiS wybory korespondencyjne…

Wybory prezydenckie 2020. Jak podczas epidemii zbierać podpisy? Wybory trzeba odwołać

15:07. Mniej pociągów do końca kwietnia

Koleje Małopolskie co najmniej do końca kwietnia utrzymają dotychczasowe ograniczenia w kursowaniu pociągów. Mniej pociągów będzie nie tylko na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale także na innych trasach kolejowych w Małopolsce.

14:45 Morawiecki obiecuje 100 miliardów złotych dla firm

Rząd ogłasza pomoc dla przedsiębiorców. ″100 miliardów złotych dla firm″

14:06. Marszałek województwa dziękuje i prosi

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego wystosował specjalny list skierowany do mieszkańców Małopolski. W liście podziękował lekarzom, pielęgniarkom i wszystkim służbom, które walczą z koronawirusem. Ale również poprosił Małopolan o dalsze stosowanie się do zaleceń. Okolicznościowy adres marszałek kończy życzeniami świątecznymi.

13:58. Do tej pory wykonano blisko 100 tys. testów

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano ponad 7 tys. testów na koronawirusa. Od początku epidemii pobrano do badania blisko 99,3 tys, badań, 5 tys. wyników dało wynik pozytywny, a prawie 94,3 tys. – negatywny.

13:40 MPK S.A. szyje maseczki dla prowadzących i pracowników

Przewoźnik rozpoczął produkcję maseczek dla prowadzących pojazdy i dla pracowników, zajmujących się serwisowaniem tramwajów i autobusów. . Do przygotowania masek jest wykorzystywany materiał z bawełny oraz fizeliny. Są to maski trójwarstwowe wielorazowego użytku. Każdego dnia powstaje ich kilkadziesiąt. 

13:38. Magistrat jeszcze długo popracuje zdalnie…

Koronawirus w Krakowie. Urząd Miasta nieczynny do końca kwietnia. Jak załatwiać sprawy?

12:41. W gminie Zabierzów policjanci ukarali młodych mężczyzn grających w piłkę.

Pięciu młodych mężczyzn grało w piłkę. Dostali po 500 złotych mandatu

11:14. Nagana za mówienie prawdy?!

Radny deklaruje, że się nie da zastraszyć…

Koronawirus w Krakowie. Pielęgniarka zwolniona za wpis o braku maseczek ochronnych

11:09. KRKnews i U Babci Maliny mają darmowe obiady dla seniorów

Udostępniajcie i zgłaszajcie potrzebujących!

Trwa akcja KRKnews i U Babci Maliny. Dowozimy seniorom darmowe obiady. Zgłaszajcie potrzebujących!

10.36. Aż 160 chorych w stanie ciężkim

Rzecznik ministerstwa zdrowia: pod respiratorami na oddziałach intensywnej terapii jest 160 osób.

10:16. Najnowsze dane o liczbie zakażonych i ofiarach śmiertelnych w kraju

Koronawirus. Już 5 tysięcy zakażonych i 136 ofiar śmiertelnych

9:41. Maseczki nie pomagają?

Ani bawełniane, ani chirurgiczne maseczki nie zatrzymują koronawirusa pochodzącego od kaszlących, chorych na COVID-19 pacjentów – piszą na łamach czasopisma „Annals of Internal Medicine” koreańscy naukowcy, cytowanu przez RMF FM.

Małe badania przeprowadzone w szpitalach w Seulu pokazały, że zarówno przez bawełniane maseczki, jak i chirurgiczne, wirus SARS-CoV-2 może się przedostać.

9:14. Minister zdrowia jest pesymistą?

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski w w III Programie Polskiego Radia:
Z moich analiz wynika, że jeśli nie zastosowalibyśmy obostrzeń to mielibyśmy obecnie ok. 16 tys. chorych. (…). Przyjdzie moment, że będzie u nas i 20, i 50 tys. zakażeń (…). Jeślibyśmy uwolnili ludzi na święta, mielibyśmy o 10, 20, 30, a czasami nawet o 50 proc. więcej zachorowań.

9:10. W Krakowie stawiają kolejne namioty

Kolejne szpitale zamontowały namioty, w których będą przyjmować pacjentów. Takie zarządzenie wydał wojewoda Małopolski. Taka selekcja ma znacząco ograniczyć ryzyko zakażenia zarówno wśród pracowników służby zdrowia jak i pacjentów.

– To namioty straży pożarnej, lub sprzęt szpitala. Każdy szpital to musi zorganizować. Namioty są w całej Polsce. Te zadania były realizowane w ostatnich dwóch dniach – mówił na antenie Radia Kraków wojewoda Piotr Ćwik.

8:49. Mamy najnowsze dane z Małopolski!

Koronawirus w Krakowie i Małopolsce. Przybywa zakażonych, ale i ozdrowieńców

 

8:33. Obostrzenia na święta utrzymane?

Na ten temat jednoznacznie w radiowej Trójce wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski

8.09. Co z egzaminami ósmoklasistów i maturami?

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział w Polsat News, że jutro (w czwartek) rząd podejmie decyzje w sprawie ewentualnego przełożenia egzaminów ósmoklasisty i matur. O taką decyzję apeluje wielu nauczycieli i uczniów.

7.52. Koronawirus w kolejnym szpitalu

Jak informuje Radio Kraków, Oddział Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu w szpitalu im J. Babińskiego w Krakowie został poddany kwarantannie – na oddziale tym w izolacji przebywa trzech pacjentów, u których wykryto koronawirusa, 17 pozostałych jest pod obserwacją.

7:33 Tak można wykryć koronawirusa

Kaszel? Gorączka? Ból w klatce piersiowej? Rząd uruchomił program, która ma pomóc wykryć lub wykluczyć koronwirusa

7:02. Niepokojące informacje z Nowego Sącza

Koranowirus w Krakowie i Małopolsce. Rząd: robimy coraz więcej testów. Chyba nie w Nowym Sączu

Najnowsze

Co w Krakowie