Kolejny fatalny wynik Kraków Airport! Wszystko przez koronawirusa!

Sezon wakacyjny w pełni, ale przez pandemie koronawirusa sytuacja Kraków Airport pozostaje fatalna. W lipcu z usług lotniska w Balicach skorzystało 205 622 pasażerów. To o 74 proc. mniej w stosunku do lipca 2019 roku! Łącznie od początku 2020 roku obsłużono 1 754 684 pasażerów, czyli o 2,84 mln mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jednak w porównaniu do wcześniejszych statystyk, wzrost liczby pasażerów jest już małym sukcesem. Na lotnisku ląduje coraz więcej samolotów, które zabierają krakowian na wymarzone wakacje.

– Przez cały lipiec do Kraków Airport powracali kolejni przewoźnicy, oferujący wiele połączeń interesujących dla pasażerów i strategicznych dla odbudowy ruchu turystycznego Krakowa i Małopolski – mówi Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. – Cieszy nas widok pasażerów, którzy zaufali podniebnym podróżom i często całym rodzinami powracają na krakowskie lotnisko, korzystając z wakacyjnej siatki połączeń – dodaje Włoszek. 

Dla porównania w marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 250 924 pasażerów, czyli o 353 000 pasażerów mniej niż w marcu 2019 roku. To 58 proc. spadek w stosunku do marca poprzedniego roku. W stosunku do zaplanowanych prognoz na marzec 2020 r. spadek sięgał 66 proc.

Gdzie najchętniej latają Polacy?

Dużą popularnością w sezonie LATO 2020 cieszą się Grecja, Włochy i Chorwacja, czyli miejsca oferujące morze, słońce i znakomitą kuchnię. Polskie Linie Lotnicze LOT proponują aż 11 nowych kierunków i wyjątkowe miejsca do spędzenia wymarzonego urlopu np. Zakhyntos, Zadar, Saloniki, Santorini czy Chania. Pasażerowie chętnie wybierają także polskie wakacyjne kierunki takie jak Olsztyn Mazury czy Gdańsk.

Do siatki połączeń Kraków Airport powróciły także połączenia na Ukrainę, takie jak Kijów, Charków, Zaporoże oraz do Wielkiej Brytanii czyli m.in.: Londyn, Manchaster, Birmingham czy Edinburgh. Zgonie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 lipca nadal nie można podróżować do Portugali, Szwecji, a także Czarnogóry.

Jak wygląda praca lotniska w czasie pandemii?

Pierwsze tygodnie po wznowieniu lotów pasażerskich pozwoliły na obserwację nowej rzeczywistości związanej z reżimem sanitarnym obowiązującym przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19 w portach lotniczych, jak i na pokładach samolotów. Pasażerowie wykazują zrozumienie dla wprowadzonych obostrzeń i stosują się do zasad sanitarnych obowiązujących na terenie lotniska. Rośnie zainteresowanie zakupem środków ochrony osobistej – pasażerowie głównie zaopatrują się w maseczki wielokrotnego użytku.

W badaniu opinii prowadzonym wśród pasażerów, aż 85 proc. pozytywnie ocenia poczucie bezpieczeństwa podczas przebywania na terenie lotniska. Nie zanotowano żadnych incydentów związanych z łamaniem zasad sanitarnych. Pracownicy lotniska, linii lotniczych, przedsiębiorcy współpracujący z Kraków Airport także wspólnie koordynują przestrzeganie i kontrolowanie nowych zasad bezpieczeństwa.

Przykładem międzynarodowej współpracy jest deklaracja Aviation Industry Charter for COVID-19, zainicjowana i przygotowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), którą Kraków Airport podpisał jako pierwszy port lotniczy w Polsce. Głównym celem deklaracji jest stosowanie i promowanie nowych zasad bezpieczeństwa przez operatorów lotniczych oraz zarządzających lotniskami. Podpisane deklaracji jest czytelnym sygnałem dla przewoźników, użytkowników i pasażerów o pełnej gotowości lotniska do bezpiecznego wykonywania operacji. To także koordynacja działań z władzami krajowymi w celu ograniczenia ryzyka, stałe monitorowanie oraz udoskonalanie zasad.

Wizz Air odwołuje loty do niektórych krajów

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie