Kolejowa odsiecz na czas ŚDM

W czasie Światowych Dni Młodzieży jedynym pewnym środkiem transportu będzie komunikacja zbiorowa – przekonują organizatorzy ŚDM oraz miejscy urzędnicy. Mowa nie tylko o tramwajach i autobusach, ale również o pociągach. PKP zaprezentowało stan swoich przygotowań do tego wydarzenia. – Blisko 350 dodatkowych pociągów wyjedzie na tory w czasie Światowych Dni Młodzieży – zapewnia prezes PKP Mirosław Pawłowski. Do pomocy włączają się również koleje samorządowe.

Organizatorzy ŚDM nie mają wątpliwości, że część osób zmierzających do Krakowa, jako środek transportu wybierze samochód. Doświadczenia z innych krajów, gdzie w ostatnich latach odbywały się spotkania młodzieży pokazują jednak, że największą popularnością cieszyła się komunikacja miejska oraz kolej. PKP postanowiło przygotować się na taki scenariusz i zmodernizować wakacyjne rozkłady jazdy, wzmacniając tym samym tabor.

– W pociągach PKP na pasażerów będzie czekało około pół miliona miejsc – zapewnia prezes Pawłowski. To jednak nie wszystko, bo do pomocy w organizacji transportu włączają się również koleje samorządowe, w tym Koleje Małopolskie, na których będzie spoczywała największa odpowiedzialność.

Wszyscy pasażerowie, którzy w czasie ŚDM zdecydują się na podróżowanie koleją, będą mogli liczyć na zwiększone środki bezpieczeństwa a takie pomoc informatorów, którzy pojawią się na dworcach, by w języku polskim i angielskim udzielać podróżnym informacji dotyczących kursowania pociągów i planowania podróży. Wzmocniona zostanie również obsługa kas, ale władze spółki i tak proszą o wyrozumiałość.

– Prosimy podróżnych, aby w tych dniach pojawili się na dworcu Kraków Główny i okolicznych dworcach 45 minut przed odjazdem ich pociągów, aby ułatwić obsługę – apelował prezes spółki.

Specjalną ofertę, stworzoną z myślą o Światowych Dniach Młodzieży, przygotowało również PKP Intercity. Pielgrzymi planujący podróżowanie koleją, ale także zwykli turyści, będą mogli korzystać z imiennego karnetu, który jest już dostępny w sprzedaży w cenie 149 złotych. Dzięki niemu będziemy mogli zaplanować trzy podróże pociągami spółki w kategorii TLK oraz IC, w okresie od 16 lipca do 15 sierpnia.

Pierwsze zmiany w rozkładach jazdy pociągów w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, zaczną obowiązywać już 20 lipca. Planując wyjazd na wakacje warto więc zapoznać się z rozkładami i stroną internetowa www.kolejsdm.pl

(pt)

Zobacz także