Kolejowy sprawdzian. Powroty z ŚDM

Planowałeś wyjechać dziś lub jutro z Krakowa pociągiem np. na urlop? Kolejarze nie mają wątpliwości – zmień plany. To właśnie kolej stoi przed największym wyzwaniem. – Pielgrzymi przyjeżdżali turami, a teraz będą chcieli wyjechać na raz, może być więc ciasno – nie ukrywa jeden z konduktorów spotkanych na krakowskim dworcu. Mowa nawet o 500 tys. pasażerów. – Myślę, że jesteśmy organizacyjnie przygotowani – zapewnił prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

W ostatnich dniach w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży, pielgrzymi ściągali do Krakowa ze wszystkich stron. Wiele osób przyjechało do stolicy Małopolski autokarami, ale to właśnie kolej cieszyła się największym zainteresowaniem i największą popularnością wśród pielgrzymów. Goście zjeżdżali do Krakowa w odstępach nawet kilku dni, co pozwoliło uniknąć poważniejszych problemów z organizacją ruchu kolejowego. Już jednak pierwszy dzień ŚDM pokazał, że wieczorne oblężenie dworca przerosło możliwości kolejarzy i konieczna była interwencja policji, a kilkanaście osób zostało rannych.

Dobre wnioski

Tym razem kolejarze zapowiadają, że wyciągnęli wnioski z kilku dni wzmożonego ruchu kolejowego i odpowiednio przygotowali się do ostatniego i – nie ukrywajmy, najpoważniejszego zadania w trakcie Światowych Dni Młodzieży. – Ostatnie dni pozwoliły już zebrać doświadczenia i podjąć dodatkowe działania, które poprawią bezpieczeństwo – zapewniał dziennikarzy Ireneusz Merchel. Dodatkowe działania były konieczne, bo szybko okazało się, że pasażerów korzystających z kolei w czasie ŚDM jest około 500 tys., czyli blisko dwukrotnie więcej niż szacowano przed rozpoczęciem spotkania młodych.

W uporaniu się z setkami tysięcy pasażerów, pomóc ma uruchomienie dodatkowych składów i podzielenie krakowskiego dworca PKP na specjalne strefy. W sumie z dworca Kraków Główny odjadą w ciągu dnia dni (31 i 1 sierpnia, przyp. red.) 72 pociągi, podstawione specjalnie z myślą o Światowych Dniach Młodzieży. W każdym z nich zmieści się maksymalnie 800 podróżnych. Dodatkowo pielgrzymi będą mogli skorzystać również z 260 składów rozkładowych, dalekobieżnych oraz 520 pociągów regionalnych. W sumie w ciągu dwóch dni, z krakowskiego dworca odjedzie aż 850 pociągów.

Klucz do sukcesu

Kluczowe dla powodzenia całej operacji, będzie więc sprawne przemieszczanie się pasażerów i współpraca ze służbami porządkowymi, które będą musiały zapanować nad tłumem – zaznaczył prezes PKP PLK. Dla usprawnienia ruchu na dworcu Kraków Główny, wprowadzone zostaną specjalne strefy zgromadzenia pasażerów. Pierwsza z nich będzie znajdowała się w okolicy starego budynku Dworca Głównego – przeznaczona dla pasażerów podróżujących w kierunku północnym. Druga strefa zostanie wyznaczona przy hotelu Ibis – dla podróżujących na zachód i wschód.

W strefach zamontowane zostaną systemu komunikacji głosowej i świetlnej, która ma pomóc w szybszym komunikowaniu ważnych informacji dotyczących spodziewanych pociągów i kierunków odjazdu poszczególnych składów. Dodatkowo strefy zostaną podzielone również na mniejsze sektory, tak by podróżni mogli szybciej wydostać się ze stref i przejść w kierunku pociągu. To niezwykle istotne, bo w szczycie komunikacyjnym, składy będą odjeżdżały z częstotliwością co 7 minut, czasu na przemieszczanie się grup pielgrzymów nie będzie więc zbyt wiele.

Misja pielgrzymi

Ważne zadanie mają również sami pielgrzymi. Kolejarze apelują bowiem, by planując podróż koleją, przybywać do stref ruchu z co najmniej godzinnym wyprzedzeniem, tak by zapoznać się z organizacją ruchu pieszego i zorientować się w rozmieszczeniu stref, sektorów oraz specjalnych mobilnych informatorów, którzy będą pomagali pielgrzymom w dotarciu do celu. Do dyspozycji uczestników ŚDM będą również specjalni asystenci dla pasażerów niepełnosprawnych.

Podobne rozwiązania dotyczące wyznaczenia dodatkowych stref podróżnych będą obowiązywały nie tylko na terenie Dworca Głównego, ale również na dworcu Kraków Płaszów, który przejmie na siebie ciężar obsługi części pielgrzymów wracających ze Światowych Dni Młodzieży.

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji ruchu kolejowego i połączeń obsługujących pielgrzymów, można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych przewoźników oraz na stronie www.kolejsdm.pl i pod numerem telefonu specjalnej infolinii 19 757.

(pt)

Zobacz także