Kolizja z dzikim zwierzęciem! Co wtedy zrobić [video]

Przez osiem miesięcy tego roku w samym Krakowie było już 2600 interwencji z udziałem różnych zwierząt. To o jedną czwartą więcej niż w całym 2020 roku. Jesienią kiedy zmrok zapada szybciej, spotkań i kolizji ze zwierzętami może być jeszcze więcej. Co zrobić w takich sytuacjach?

Jest już ciemno? To oznacza, że lisy, sarny, jeże czy dziki wychodzą szukać pokarmu. To właśnie po zmroku dzikie zwierzęta można spotkać na terenach zamieszkałych i ulicach. – Kolizja z nimi może być niebezpieczna, dlatego jadąc samochodem bądź czujny i zwolnij – ostrzegają urzędnicy. I przypominają zasady zachowania w takich sytuacjach.

Fot. screen YouTube „Zwierzę na drodze. Zwolnij!”

Jeśli potrącimy zwierzę, powinniśmy włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy i wezwać pomoc. Najlepiej zadzwonić na numer alarmowy 112 lub straż miejską 986, które poinformują służby weterynaryjne. W żadnym wypadku nie można zostawić zwierzęcia bez pomocy. Obecność zwierzęcia na drodze w nietypowym miejscu może zagrażać zarówno jemu, jak i ludziom. Należy także powiadomić odpowiednie służby, jeśli zwierzę jest już martwe.

W ubiegłym roku na terenie miasta odnotowano 2050 interwencji z udziałem różnych zwierząt. Są to nie tylko przypadki związane z kolizjami, ale również spotkania ze zwierzętami. W tym roku jest ich znacznie więcej, liczba zgłoszeń do końca sierpnia przekraczała już 2600 przypadków. To oznacza, że średnio każdego dnia w Krakowie dochodzi do ponad 10 spotkań ze zwierzęciem na drodze.

Zasady zachowania po kolizji ze zwierzętami przypomina film zrealizowany przez Fundację Dzika Klinika w ramach projektu pt. „Ochrona różnorodności biologicznej ekosystemów zurbanizowanych – platforma edukacyjna – V edycja”. Film współfinansowany był ze środków Miasta Krakowa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Materiał emitowany jest także w miejskich tramwajach i autobusach.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie