Komunikacyjny armagedon tuż tuż! Za tydzień duże zmiany na rondzie Matecznego

20 czerwca ruszają prace związane z wymianą torowiska na rondzie Matecznego. Ruch tramwajów zostanie wstrzymany, utrudnienia dotkną też kierowców.

Jak poinformował w środę Zarząd Dróg Miasta Krakowa, wymieniane będą szyny na części przejazdu drogowego w rondzie oraz w części ul. Wadowickiej i przejeździe drogowym przy ul. Rydlówka.

Tramwaje nie pojadą

Ruch tramwajów na rondzie zostanie całkowicie wstrzymany. Szczegółowe informacje na temat objazdów dla pasażerów zostaną opublikowane na stronie internetowej kmkrakow.pl.

Zapowiadany remont ma kluczowe znaczenie dla całego systemu komunikacyjnego w mieście. Jeszcze w czerwcu ZDMK planuje bowiem wyłączenie z ruchu tramwajowego ul. Dietla, który przeniesiony zostanie na ulice Kalwaryjską i Wadowicką. Gdyby wówczas doszło do awarii torowiska na rondzie mieszkańcy Borku Fałęckiego, Łagiewnik i Ruczaju zostaliby odcięci od centrum.

Zarząd Dróg zapowiada, że zastosowanie metody betonowo-asfaltowej znacząco skróci się czas naprawy. – Schnięcie betonu mogłoby potrwać nawet kilka tygodni. Dzięki betono-asfaltowi proces ten zakończy się w przeciągu ośmiu dni – zaznacza Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Jeden pas

Prace na rondzie potrwają od czwartku 20 czerwca (Boże Ciało) do poniedziałku 24 czerwca. – Termin został wybrany tak, by zminimalizować utrudnienia, tym czasie przypada bowiem długi weekend czerwcowy – przekonuje Michał Pyclik.

Remont torowiska oznacza utrudnienia i to spore nie tylko dla pasażerów, ale i kierowców. Na ul. Konopnickiej dostępny będzie jeden pas ruchu do jazdy na wprost (buspas w tym miejscu zostanie zlikwidowany) oraz dwa – do skrętu w prawo w ul. Wadowicką. Przejazd drogowy w ul. Rydlówka zostanie zamknięty, objazd poprowadzony zostanie ulicami Rzemieślniczą i Skrzyneckiego.

fot. ZTP

Na ul. Wadowickiej roboty potrwają pięć dni dłużej, bo aż do 29 czerwca. Na nitce w kierunku Zakopanego do dyspozycji kierowców pozostaną dwa pasy (zamiast dotychczasowych trzech). Lewy posłuży zarówno do jazdy na wprost, jak i do skrętu w ulicę Bonarka.

Pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli skorzystać z autobusów zastępczych. Ich tymczasowe przystanki zostaną ustawione przy rondzie.

Remont torowiska na rondzie Matecznego wymógł zmiany w terminarzu prac na ul. Dietla, gdzie przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Krakowską i Stradomską. Wyłączenie z ruchu w tym miejscu przesunięto z 22 na 29 czerwca, zaś tramwaje nie pojadą tamtędy przez całe wakacje.

Zobacz także