Końcowa klasyfikacja medalowa Igrzysk Europejskich. Polacy wysoko

Igrzyska europejskie w Krakowie już za nami. Rywalizacja trwała od 21 czerwca, a zakończyła się w niedzielę 2 lipca. Wystąpiło w niej około 7 tys. zawodniczek i zawodników. Medale zostały rozdane aż w 253 konkurencjach. Najlepszą reprezentacją na tej imprezie okazały się Włochy, które łącznie zgromadziły aż 100 medali, a aż 35 z nich było złotych. „Biało-Czerwoni” zajęli w niej jedno z najwyższych miejsc, jednak do ścisłej czołówki trochę im zabrakło.

Znamy już ostateczny wygląd tabeli medalowej. Na jej szczycie znajdują się Włochy, które zdołały wywalczyć okrągłe 100 medali, z czego aż 35 było złotych. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania z 57 medalami – jak widać, różnica między pierwszym a drugim miejscem pod tym względem jest kolosalna. Najważniejsze jest jednak to, ile z tych krążków miało kolor złoty – w przypadku Hiszpanii ich liczba wynosi 21. Reprezentacja Polski z dorobkiem 13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych krążków zajęła szóste miejsce w tabeli medalowej. Lepiej niż Polska na tej imprezie sportowej wypadły jeszcze Niemcy i Francja. 

22 czerwca poznaliśmy pierwszych medalistów. W premierowym dniu zmagań z bardzo dobrej strony pokazali się reprezentanci Polski, którzy zdobyli sześć medali, z czego trzy złote. Klaudia Breś okazała się najlepsza w pistolecie pneumatycznym, a Natalia Kałucka we wspinaczce na czas.
Pierwsze  złoto na Igrzyskach wywalczyły kajakarki: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol, Dominika Putto w K4 500 m. Z kolei brązowe krążki dołożył duet kanadyjkarzy: Norman Zezula oraz Aleksander Kitewski. 

Pierwsze medale dla Polski na Igrzyskach Europejskich

Drugiego dnia reprezentantki Polski wywalczyły trzy kolejne złote medale. Dwa w kajakarstwie, Karolina Naja i Anna Puławska w K2 500 m oraz Dorota Borowska w C1 200 m, a jeden Ewa Swoboda w biegu na 100 m. Po srebro w biegu na 400 m sięgnęła Natalia Kaczmarek. Brązowe medale wywalczyli Marcin Dzieński we wspinaczce sportowej na czas i Michał Bąbos w karate.
Trzeciego dnia najpierw srebrny medal zdobyli polscy kanadyjkarze w mikście na 200 m. Następnie błysnęli nasi lekkoatleci – w rzucie młotem triumfował Wojciech Nowicki, a w biegu na 100 metrów przez płotki najszybsza była Pia Skrzyszowska. Później po srebro pobiegła kobieca sztafeta 4 x 100 m. Brązowe medale padły łupem Polek w rywalizacji w karabinie pneumatycznym, a także koszykarzy 3×3.
Czwartego dnia do medalowej pracy wzięli się lekkoatleci. Srebro w biegu na 200 m zdobył Albert Komański, który z czasem 20,50 przegrał jedynie z Francuzem Ryanem Zeze. Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Norbert Kobielski, który w Chorzowie reprezentował Polskę w skoku wzwyż. Wynik 2,26 m dał mu trzecie miejsce, wygrał włoski mistrz olimpijski Gianmarco Tamberi – 2,29 m. Biało-Czerwoni mocnym akcentem zakończyli zmagania lekkoatletyczne podczas Igrzysk Europejskich. Srebrny medal wywalczyła sztafeta mieszana 4×400 metrów. Polacy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Drużynowych Mistrzostw Europy. Zmagania florecistek w niedzielę wygrała Julia Walczyk-Klimaszyk, sięgając po dziewiąte złoto dla Polski w tej imprezie. Z kolei Krzysztof Kaczkowski zdobył w Krakowie srebrny medal w turnieju szablistów.
W poniedziałek (piąty dzień) złoto dla Polski zdobył florecista Michał Siess, a srebro szpadzistka Martyna Swatowska-Wenglarczyk. Biało-Czerwoni wywalczyli medale także w strzelectwie i w sportach walki. Natalia Kochańska sięgnęła po srebrny krążek IE w konkurencji karabinu trzy postawy. W taekwondo srebro wywalczyła Aleksandra Kowalczuk w kat. +73 kg. Z kolei w muaythai (boks tajski) brązowe medale zdobyli Jakub Rajewski (71 kg) i Dominika Filec (60 kg).
We wtorek (szósty dzień)złoty medal w muaythai zdobyła Martyna Kierczyńska w kategorii 54 kg. Srebrne krążki wywalczyli Oskar Siegert (67 kg) i Roksana Dargiel (51 kg). Srebro również dla polskiej reprezentacji kobiet w rugby 7. W finale Biało-Czerwone przegrały z Wielką Brytanią 0:33 (0:19).
W środę (siódmy dzień) srebrny medal zdobyła polska drużyna w składzie Joanna Wawrzonowska, Klaudia Breś i Julita Borek w pistolecie sportowym. W finale Biało-Czerwone przegrały z zespołem Ukrainy 10:16.
W czwartek (ósmy dzień) liczyliśmy na medale polskich skoczków narciarskich, ale w konkursie indywidualnym na Średniej Krokwi (przełożonym z powodu złych warunków atmosferycznych) najwyżej, siódmy, był Piotr Żyła. Złoto zdobył Daniel Tschofenig z Austrii. Na tym nie koniec, bo srebro w kajakarstwie górskim wywalczyła drużyna mężczyzn w składzie: Michał Pasiut, Mateusz Polaczyk i Dariusz Popiela. Ponadto Adrian Duszak zdobył srebrny medal Igrzysk Europejskich i jednocześnie mistrzostw Europy w teqballu.
W piątek (dziewiąty dzień) Biało-Czerwoni wzbogacili swój dorobek medalowy o kolejne trzy brązowe krążki. W Nowym Targu trzecie miejsce w boksie w kategorii do 92 kg zdobył Mateusz Bereźnicki. Z kolei w rywalizacji kobiet do 75 kg po brąz sięgnęła Elżbieta Wójcik. Na trzecim stopniu podium tego dnia uplasował się również polski mikst w teqballu, który na Rynku Głównym w Krakowie rywalizował w składzie Marek Pokwap i Alicja Bartnicka.
W sobotę (dziesiąty dzień) polscy kibice skoków narciarskich mogli świętować w Zakopanem złoto Dawida Kubackiego, który triumfował na Wielkiej Krokwi. Nie był to jednak jedyny sukces Biało-Czerwonych. Srebrny medal zdobyła kajakarka górska Klaudia Zwolińska w konkurencji K1. Z kolei po brąz sięgnęły Alicja Bartnicka i Ewa Kamińska w rywalizacji deblistek w teqballu. Na trzecich miejscach uplasowała się też czwórka reprezentantów Polski w kickboxingu: Oskar Sobański, Jakub Pokusa, Kinga Szlachcic i Karolina Juja.
W niedzielę (jedenasty i ostatni dzień rywalizacji) dorobek medalowy polskich sportowców powiększył się o kolejny złoty medal. Zawisł na szyi Roberta Krasonia, który w finale rywalizacji w kickboksingu w kategorii 86 kg pokonał Hiszpana Mohammeda Hamdima Hajjima. Zdobyty przez Krasonia medal był 50. wywalczonym przez Biało-Czerwonych w małopolskiej imprezie. Wcześniej srebro zdobyła kajakarka górska Klaudia Zwolińska, a brąz wywalczył polski debel Adam Duszak i Marek Pokwap w teqballu.

Najnowsze

Co w Krakowie