Koniec z parkowaniem na ul. Kalwaryjskiej

Budowa łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki od miesięcy paraliżuje ruch na południu Krakowa. Kierowcy stoją w długich korkach, bo w związku z pracami budowlanymi zmniejszyła się przepustowość skrzyżowania Wielicka – Powstańców Śląskich – Powstańców Wielkopolskich, ale nie tylko. Budowa daje się też we znaki mieszkańcom Podgórza.

Od dwóch tygodni mieszkańcy ulicy Kalwaryjskiej nie mogą parkować swoich samochodów na odcinku od ul. Śliskiej do Smolki, powód? Duże natężenie ruchu spowodowane utrudnieniami związanymi z budową łącznicy kolejowej i konieczność omijania zaparkowanych tam samochodów powodowała duże utrudnienia zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów komunikacji miejskiej. Samochody blokowały bowiem swobodny przejazd tramwajów i urzędnicy zdecydowali o tymczasowym zakazaniu parkowania na tym odcinku drogi.

– Mieszkam przy Kalwaryjskiej i przez to, że PKP buduje sobie łącznicę ponad kilometr dalej, straciłem miejsce parkingowe. A nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że tu na Podgórzu tych miejsc do zostawienia samochodu nie ma za wiele. Wieczorem jeszcze się znajdzie, ale w ciągu dnia, to niemożliwe – tłumaczy Władysław Komosa, mieszkaniec jednej z kamienic przy ul. Kalwaryjskiej.

Urzędnicy tłumaczą, że takie rozwiązanie usprawni ruch na ul. Kalwaryjskiej i pozwoli również na zachowanie płynności w kursowaniu komunikacji miejskiej. Pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu nie zdradzają również, jak długo zakaz będzie obowiązywał. Najprawdopodobniej mieszkańcy Podgórza, nie będą mogli korzystać z miejsc parkingowych aż do zakończenia najpoważniejszych prac budowlanych przy łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie – Kraków Krzemionki. Niewykluczone jednak, że zakaz zostanie utrzymany na stałe, gdyż urzędnicy już kilkukrotnie planowali udrożnienie przejazdu na ul. Kalwaryjskiej. Pomóc ma w tym budowa parkingu przy Koronie, który jest już na ukończeniu i miałby być alternatywą dla parkowana w ciągu ul. Kalwaryjskiej.

(pt)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie