Koniec ze ″smogowym obwarzankiem″? Rewolucyjne pomysły władz województwa

fot. Skawiński Alarm Smogowy

Małopolska ma szansę stać się pierwszym województwem w Polsce, które wypowie totalną wojnę z niską emisją. Władze województwa mają zamiar do końca lutego dokonać aktualizacji Planu Ochrony Powietrza. Zapowiada się grubo.

Władze województwa od zeszłego tygodnia prowadzą spotkania konsultacyjne dla poszczególnych gmin. W trakcie tych spotkań zostaną zaprezentowane szczegółowe propozycje działań naprawczych i obowiązków dla gmin, powiatów, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców województwa.

Władze Małopolski zakładają, że do 2022 roku z województwa znikną wszystkie piece węglowe starej generacji, tzw. ″kopciuchy″.

O kolejnych proponowanych zmianach czytamy w dzisiejszym wydaniu ″Gazety Krakowskiej″.

W w miejscowościach uzdrowiskowych (m.in. Szczawnica, Krynica, Muszyna, Rabka) planuje się wprowadzić zakaz montowania nie tylko kotłów węglowych, ale też tych na biomasę czyli inaczej mówiąc… pellet. To zupełna rewolucja bo dotychczas takie uważało się za „czyste”. teraz jednak uznano, że i pelletowce emitują dym więc w uzdrowiskach ma ich nie być. W innych miejscowościach pellet będzie można stosować, ale marszałek chce narzucić jeszcze bardziej rygorystyczną normę smolistości tego paliwa. Pod lupę urzędników mają też pójść kominki.

Co ważne, Urząd marszałkowski w Krakowie chce, by w każdej gminie obowiązkowo działała… straż gminna (jedna taka jednostka będzie mogła być jednak wspólna dla kilku gmin), która dostanie spore uprawnienia proekologiczne, ale też i wymierne do policzenia zadania. Straże gminne będą miały obowiązek najpóźniej w ciągu 24 godzin udać się do budynku który wskazano w donosie jako „mocno kopcący” z komin – czytamy w ″Gazecie Krakowskiej″.

Władze Małopolski oczekują, że te kroki uwolnią Małopolskę od smogu do 2023 roku.

Nowości w programie Planu Ochrony Powietrza jest znacznie więcej i można oczekiwać, że władze województwa wkrótce ogłoszą wszystkie swoje pomysły.

ms, Gazeta Krakowska

Zobacz także