„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Kontrola poselska w szpitalu tymczasowym w Krakowie. „Wydano grube miliony, a szpital nie działa”

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Aleksander Miszalski, Michał Szczerba i Dariusz Joński zorganizowali konferencję prasową na krakowskim Rynku Głównym.

Cała trójka rozpoczęła kontrole poselskie w szpitalach tymczasowych w Polsce, zaczęli od szpitala w hali EXPO w Krakowie.

– Jesteśmy w środku trzeciej fali. W Polsce mamy 30 szpitali tymczasowych, nie działa dwanaście z nich. To oznacza, że wykorzystano setki miliony złotych na wykonanie infrastruktury, z której nikt nie chce skorzystać. Szpitale nie pełnią swojej roli. W Krakowie jest szpital w EXPO, miało tam powstać 355 łóżek covidowych, w tym 20 łóżek do intensywnej terapii a ten szpital jest nieczynny, bo brakuje personelu. Jak to jest możliwe, że wybudowano szpital, a nie zrobiono analizy na temat personelu – stwierdził Szczerba.

Jak wyliczyli posłowie Koalicji Obywatelskie 20 szpitali tymczasowych kosztowało 600 milionów złotych. W Małopolsce są też podobne placówki w Tarnowie czy Krynicy, które również nie działają.

– Szpital w Krakowie został zbudowany za 35,7 mln zł, to ogromne koszty. Kraków nie jest rekordzistą, bo we Wrocławiu szpital kosztował 75 mln zł. To jest naszym celem, by wyjaśnić, że szpitale budowane w takich samych halach mają różny koszt. Jeśli wydajemy pieniądze publiczne, to róbmy to z głową – zaapelował Joński, dodając, że umowa na wykorzystanie przestrzeni w hali Expo kończy się… 23 kwietnia.

Dalszą część konferencji posłowie poświęcili sprawie taśm Daniela Obajtka, prezesa Orlenu i byłego wójta Pcimia, którymi żyje cała Polska, ale też programowi szczepień. Dziennikarzy interesowały też kwestie obostrzeń, m.in. zamkniętych restauracji. Ten problem dotyczy w dużej mierze Krakowa.

– Mamy badania, wedle których ponad 35 proc. restauracji się nie otworzy, to pokazuje skalę, z czym będziemy musieli się zmierzyć po pandemii. Mamy wrażenie, że rząd nic z tym nie robi. Słyszymy od rządzących, że gospodarka wraca na tor, a wystarczy się przejść po Krakowie i widzimy, jak to wygląda – stwierdził Joński.

– Cały czas mamy świadomość, że pomoc państwa jest niewystarczająca – dodał Miszalski.

(ko)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca