Kontrowersje wokół skweru przy ul. Biskupiej! Z kolei Wajda otrzyma swój plac przed…

Wybitny reżyser Andrzej Wajda ma ostać patronem skweru przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Krakowscy radni podejmą także decyzję w sprawie nazwania skweru przy ulicy Biskupiej imieniem architekta Aleksandra Biborskiego. O ile pierwsza sprawa nie budzi niczyich wątpliwości, o tyle nazwa skweru przy Biskupiej wywołuje sporo kontrowersji.

Na dzisiejszej (środa, 4 lipca) sesji rady miasta, radni zajmą się sprawą nadania imion dwóm krakowskim skwerom: przy ul. Biskupiej i przed Teatrem Słowackiego. 

Z prośbą o nazwanie skweru im. Andrzeja Wajdy wystąpił Jerzy Kalafarski. Wniosek został poparty przez prezydenta Jacka Majchrowskiego, otrzymał również  pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa działającego przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.

Sylwetki związanego z Krakowem laureata Oscara raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Za zasługi dla naszego miasta został odznaczony Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti” w 1995 roku.

Kontrowersje budzi jednak nadanie imienia architekta Aleksandra Biborskiego skweru przy ul. Biskupiej. I nie chodzi tu o samego patrona, ale o… przyzwyczajenia krakowian. – To jest po prostu plac Biskupi i tyle. Jest tyle innych miejsc, które można nazwać imieniem Biborskiego – oburzają się mieszkańcy w mediach społecznościowych.

Niektórzy komentatorzy zauważają, że nikt nawet nie zwróci uwagi na patrona skweru.

Z wnioskiem o nazwanie jednej z ulic, placów, skwerów w Krakowie imieniem architekta wystąpiła rodzina.

Aleksander Biborski przez całe życie związany był ze stolicą Małopolski.

Po ukończeniu I Cesarsko-Królewskiej Wyższej Szkoły Realnej w Krakowie (dzisiejsze V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie) studiował na Politechnice Lwowskiej. Początkowo pracował w Urzędzie Budownictwa Miejskiego (1883-1884), by następnie założyć własną firmę budowlaną. Projektował (w charakterystycznym dla schyłku XIX stulecia stylu eklektycznym o motywach północnego renesansu) i budował głównie domy mieszkalne. Prowadził także budowy według planów innych architektów. Był członkiem Towarzystwa Technicznego (1884), a w latach 1916–1919 Królem Bractwa Kurkowego. Od 1916 r. był prezesem Izby Budowlanej. Jego projektu są miedzy innymi kamienice przy ulicy Biskupiej 3 i 10. Również Jego projektu są kamienice przy ulicy Łobzowskiej 5, 23, Krowoderskiej 55, Szlak 9, Karmelicka 14, Radziwiłłowska 27, Jabłonowskich 6, Długiej 39, 41, 43.

Ostateczną decyzję w sprawie nadania imienia obu skwerów podejmą radni.

(rg)

fot. Google Maps

Najnowsze

Co w Krakowie