Kopiec Piłsudskiego na prowadzeniu. Pomóżmy mu wygrać!

Jest szansa, by Kopiec Piłsudskiego był jednym z wizerunków graficznych projektowanego na 2018 rok nowego paszportu. A zadecydują o tym internauci. 

Na razie Kopiec Piłsudskiego zabrał już ponad 80 tys. głosów i jest na prowadzeniu spośród 13 projektów. Cegiełkę do zwycięstwa może jednak dołożyć każdy krakowianin głosując tutaj: http://zaprojektujpaszport.gov.pl

A oto co o tym pomyśle sądzi dr Jerzy Bukowski, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego przy Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa:

„Z wielką radością przyjęliśmy propozycję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby jednym z 13 wizerunków graficznych, spośród których 6 mają wybrać internauci do projektowanego na 2018 rok nowego paszportu był kopiec Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu zwany także Mogiłą Mogił, ponieważ złożono w nim ziemie z ponad 4,5 tysiąca pobojowisk i miejsc kaźni z całego świata, w których kolejne pokolenia Polaków przelewały krew za suwerenność Rzeczypospolitej.

Ten nietypowy pomnik niepodległości, usypany przez naród w latach 1934-1937, częściowo odnowiony wielkim wysiłkiem społecznym po 1980 roku, a doprowadzony do przedwojennego stanu staraniem władz samorządowych oraz państwowych po przełomie politycznym 1989 roku jest równoważny swym znaczeniem Grobowi Nieznanego Żołnierza i nie budzi żadnych kontrowersji, z jakimi mamy do czynienia w przypadku niektórych innych motywów graficznych przedstawionych do dyskusji przez MSWiA.

Dlatego zwracam się z gorącym apelem do wszystkich rodaków, którym drogie są narodowe imponderabilia symbolizowane kopcem Józefa Piłsudskiego, do zagłosowania na ten właśnie znak graficzny w ramach ministerialnej kampanii „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.

 

dn, inf. prasowa

zdjęcie tytułowe / fot. Mach240390 via Foter.com

Najnowsze

Co w Krakowie