Korek na obwodnicy Krakowa kontra amerykańskie wozy pancerne (video)

To już krakowska tradycja. Na obwodnicy w stronę Rzeszowa na wysokości Balic popołudniami tworzy się korek. Tym razem utknęły w nim amerykańskie wozy pancerne MRAP Cougar 4×4 , które niedawno zakupiła Polska armia. Na nic zdała sie siła ognia i pancerza – wozy pancerne musiały odstać swoje. 

Polska armia zakupiła 300 wozów MRAP Cougar 4×4. W ramach umowy z dnia  8 grudnia 2021 r., zawartej pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki, strona amerykańska dostarczy do Polski łącznie 300 pojazdów stanowiących nadwyżkę Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Pojazdy, które trafia do Sił Zbrojnych RP, zostaną w dalszej kolejności poddane czynnościom serwisowym oraz dostosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP. Docelowo maja trafić na wschód Polski.

 

 

Pojazdy COUGAR 4×4 wchodzą w skład najlżejszej kategorii pojazdów MRAP, obejmującej konstrukcje MRUV (Mine Resistant Utility Vehicle). Przeznaczone są do realizacji zadań patrolowych, konwojowania oraz transportu obsług broni zespołowej. Pojazdy posiadają silnik o mocy 330 KM oraz automatyczną przekładnię. Charakteryzują się napędem 4×4 oraz odpornością przeciwminową na poziomie 7 kg TNT pod kadłubem i 14 kg TNT pod kołem. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi 88-105 km/h, a jego zasięg to 670 km. Wysokość pojazdu to 2,6 m, szerokość wynosi 2,7 m, a jego długość to 5,9 m. Dopuszczalna masa całkowita (DMC) wynosi 17,2 t, a jego ładowność to 2,7 t. Pojazdy przeznaczone są do transportu 2 członków załogi i 4 żołnierzy desantu.

Najnowsze

Co w Krakowie