Koronawirus. Co z egzaminami ósmoklasistów i maturą? Kilka scenariuszy

Na razie pandemia koronawirusa nie spowodowała zmiany terminów egzaminów ósmoklasistów i matury. Ale Centralna Komisja Egzaminacyjna ma kilka scenariuszy, których realizacja zależy od rozwoju sytuacji w Polsce.

Na dziś obowiązuje ustalony dawno temu kalendarz egzaminów. Ten dla kończących ósmą klasę szkoły podstawowej przewidziany jest w dniach 21-23 kwietnia. Matury powinny ruszyć 4 maja.

Wszystko wskazuje na to, że przerwa w zajęciach w szkołach potrwa dłużej niż pierwotnie planowano, czyli do 25 marca. Minister edukacji Dariusz Piontkowski już zasugerował, że uczniowie nie wrócą do klas przed Świętami Wielkanocnymi. Ale nawet w takiej sytuacji Centralna Komisja Egzaminacyjna nie zakłada przełożenia egzaminu na zakończenie podstawówek. Jego przesunięcie planowane jest dopiero wtedy, gdyby w dniach 21-23 kwietnia nadal szkoły byłyby zamknięte. Stanowisko CKE jest więc jasne – przestaje obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego, wszystkie egzaminy mogą się odbywać tak jak dawno temu zaplanowano.

Dotyczy to także matur. Nawet jeśli szkoły będą zamknięte do końca kwietnia, a od maja wróci nauka w normalnym trybie, to już 4 maja rozpocznie się tegoroczny egzamin maturalny, tak jak zakłada obecny harmonogram. Jeśli jednak w maju wciąż uczniowie nie będą się uczyć w szkołach, to i matury nie będą się odbywać.

Ale przy takim scenariuszu młodzież musi się chyba przygotować na przedłużenie obecnego roku szkolnego i krótsze wakacje.

GS

Wybory prezydenckie 2020. Jak podczas epidemii zbierać podpisy? Wybory trzeba odwołać

Najnowsze

Co w Krakowie