Koronawirus. Dziś dowiemy się, kiedy znikną kolejne ograniczenia. Co z hotelami i galeriami handlowymi?

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformuje o terminach zniesienia kolejnych ograniczeń wprowadzonych w marcu po wybuchu epidemii koronawirusa. Kilka dni temu szef rządu oznajmił, że od 4 maja otwarte zostają boiska i można będzie znowu uprawiać sport. Dziś powinien podać daty otwarcia hoteli, bibliotek i muzeów. Czy możemy oczekiwać niespodzianek? Np. wcześniejszego niż zapowiadano otwarcia galerii handlowych?

Jednego możemy być pewni – nie będzie poluzowania na tradycyjną majówkę. Wprawdzie od tygodnia możemy wychodzić na spacery, jeździć na rowerach i biegać, ale nadal obowiązuje noszenie maseczek i zakaz gromadzenia się w większych skupiskach.

Tak też będzie w najbliższy weekend (1-3 maja). Pewnie wiele osób zechce odetchnąć w lesie, parku czy na bulwarach wiślanych. Ale nie wolno zapominać, że wychodząc z domu trzeba zakrywać nos i usta. Uprawianie sportu bez maseczek będzie dozwolone dopiero od 4 maja. I to tylko na obiektach sportowych. Bieganie po bulwarach nadal musi odbywać się z zakrytymi ustami i nosami.

Co powie premier

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformuje o terminach tzw. II etapu odmrażania gospodarki. Czy będzie to 11 maja? Może 15? Już wcześniej szef rządu zapowiedział, że w II etapie zostaną otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, a także muzea, biblioteki i galerie. Ale galerie sztuki, nie handlowe.

Tyle że już pojawiły się spekulacje, że ponowne otwarcie galerii handlowych może zostać przyspieszone. Przedstawiciele tej branży naciskali rząd, by zezwolił na wznowienie handlu jak najszybciej. W II etapie przymierzano się do zgody na otwarcie w soboty sklepów budowlanych, którym zakazano handlu kilka tygodni temu.

Czy i kiedy inne sklepy wielkopowierzchniowe znowu zaczną się zapełniać klientami? Być może Mateusz Morawiecki poda dziś konkretne daty. Choć przedstawiciele rządu wysyłają sprzeczne sygnały. Wicepremier Jacek Sasin mówi o jak najszybszym odmrażaniu gospodarki. Ale wicepremier Jadwiga Emilewicz zaznacza, że znoszenie ograniczeń przedstawionych w planie premiera może potrwać do końca czerwca. Jeśli galerie handlowe zostaną otwarte, na pewno będzie wprowadzony tam limit osób kupujących w jednym czasie.

Dziś znamy dwie daty: 4 i 24 maja

Pierwsza dotyczy poluzowania obostrzeń dla sportu

Ważne decyzje rządu dotyczące oświaty! Uczniowie szybko nie wrócą do szkół. Nowe terminy matury

Druga – wyznacza termin dalszego zamknięcia szkół.

Ważne decyzje rządu dotyczące oświaty! Uczniowie szybko nie wrócą do szkół. Nowe terminy matury

Czy dziś poznamy kolejne daty?

Grzegorz Skowron

Najnowsze

Co w Krakowie