Koronawirus i gospodarka. Poseł z Krakowa zapytał przedsiębiorców, jak oceniają rząd i czego od niego oczekują

Przedsiębiorcy z Krakowa i Małopolski źle oceniają działania. Największy problem to brak stabilności i niepokój dotyczący najbliższej przyszłości. To najważniejsze wnioski z badania jakościowego przeprowadzonego wśród małopolskich i krakowskich przedsiębiorców. Wyniki tych badań zaprezentował we wtorek, 2 marca 2021 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

– Często w opisie problemów dotyczących przedsiębiorstw stosuje się dane statystyczne, a los poszczególnych firm jest dużo bardziej skomplikowany. Stąd decyzja o przeprowadzeniu badań dodatkowych, pogłębiających wiedzę o stanie małych i średnich firm w Małopolsce – tłumaczył poseł Kowal. Wyniki badań to efekt opinii zbieranych wśród przedsiębiorców i ich środowisk.

Najsilniej dotknięte skutkami pandemii są branże związane z turystyką – gastronomia, hotel, transport. To nie jest żadna niespodzianka. Ale z badań przedstawiony przez posła Kowala wynika, że spadek dochodów szczególnie dotyka najmniejsze firmy (zatrudniające od 2 do 9 osób) i pracujących na samozatrudnieniu. Z kolei przedstawiciele branży gastronomicznej mają żal, że one zostały objęte znacznie surowszymi restrykcjami niż sklepy wielkopowierzchniowe

Zdecydowana większość przedsiębiorców negatywnie ocenia działania rządu. Największy problem dla nich to decyzje rządu ogłaszane na ostatnią chwilę, nieprzewidywalność i wrażenie, że rząd nie ma żadnego długofalowego programu walki z pandemią. Dlatego właściciele firm odczuwają duży niepokój – obawiają się, że najgorsze jest dopiero przed nimi.

Przedsiębiorcy oczekują więc obniżenia podatków lub czasowego z nich zwolnienia, odblokowania wszystkich branż, ułatwienia dostępu do kredytów na odtwarzania działalności firm i zatrudnienia, uruchomienia szerokiej pomocy dla firm w trudnej sytuacji (także z unijnych funduszy) oraz zapewnienia przewidywalności i czytelności działań rządu. – Być może potrzebny będzie osobny program dla takich miast, w których turystyka odgrywa znacząca rolę – podsumował Paweł Kowal.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie