Koronawirus. Ile testów wykonuje się w Krakowie i Małopolsce? Co dziesiąte badanie z wynikiem pozytywnym

pixaby

Na początku epidemii każdego dnia w Krakowie wykonywano tylko 60 testów na koronawirusa. Jak zapewnia Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, obecnie wykonuje się ich ok. 280 dziennie. Biorąc pod uwagę ostatnie dane o zakażeniach, co dziesiąte badanie na obecność koronawirusa kończy się wynikiem pozytywnym.

Ogromne kontrowersje wywołał wpis na Facebooku jednego z krakowskich lekarzy, w którym pojawiła się informacja, że w Krakowie do dyspozycji jest tylko 60 testów na koronawirusa dziennie. Wpis został usunięty, a dotyczył nie tylko liczby testów na koronawirusa. Opisywał także sytuację w jednym z ośrodków dla starszych osób, w którym dyżur miała pielęgniarka, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, ale nie przeprowadzono badań wśród pensjonariuszy – właśnie z powodu ograniczonej liczby testów.

Jaka jest prawda o liczbie testów na koronawirusa w Małopolsce?

Rzeczywiście w początkowej fazie epidemii wykonywano ich 60 dziennie. Potwierdzał to sam Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Ale też informował o ciągłym zwiększaniu liczby badań. Niestety – w środę 1 kwietnia okazało się, że choć samych testów nie brakuje, to kończy się odczynnik do badania pobranych próbek, więc wykonywane są tylko najpilniejsze badania.

Od 12 do 31 marca 2020 roku w Małopolsce wykonano blisko 3,1 tys. testów na koronawirusa (dokładnie – 3081). To daje średnią ok. 150 testów na dobę, ale jak zapewnia Dominika Łatak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie, obecnie wykonuje się ok. 280 badań dziennie. Testy na koronawirusa sprawdzane są w Krakowie (w 3 szpitalach: Jana Pawła II, Uniwersyteckim i Wojskowym), ale próbki pobierane są w całej Małopolsce.

Gdyby wziąć pod uwagę liczbę potwierdzonych zakażeń (obecnie 200), to średnio wychodzi, że co 15 badanie skończyło się wynikiem pozytywnym. Ale w ostatnich dniach w ciągu każdej doby przybywa w Małopolsce od 18 nawet do 38 chorych z koronawirusem. Można więc uznać, że pozytywny wynika daje już średnio co dziesiąte badanie.

Grzegorz Skowron

Koronawirus. W Małopolsce potwierdzono już 200 zakażeń!

Zobacz także