Koronawirus. Minister zdrowia potwierdza – będą szpitale polowe. Także w Krakowie

Musisz przeczytać

Premier wydał polecenie przygotowań do budowy szpitali polowych w każdym województwie. W pierwszej kolejności takie powstaną w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim. Informację o budowie szpitali tymczasowych przekazał dziennikarzom minister zdrowia Adam Niedzielski.

W szpitalach polowych mają pracować głównie ochotnicy. Będą to przede wszystkim strażacy przeszkoleni w udzielaniu pomocy medycznej. Minister stwierdził, że w szpitalach tymczasowych potrzebnych jest ok. tysiąca ludzi do opieki nad chorymi.

Gdzie w Krakowie?

Gdzie w Krakowie powstanie szpital polowy? – Nie chciałbym wskazywać konkretnych lokalizacji. Bierzemy pod uwagę puste budynki, hale wystawowe, ale przed wyborem ostatecznej oferty z takich miejsc, nie jestem upoważniony do ich ujawniania – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Z jego wypowiedzi można wnioskować, że szpital tymczasowy w Krakowie może powstać w budynkach przy ul. Kopernika opuszczonych niedawno przez Szpital Uniwersytecki albo w halach Kraków Expo.

– Musimy się przygotować na 15-20 tysięcy zakażeń dziennie. Jeżeli liczba zachorowań będzie się podwajać, to w przyszły tydzień wejdziemy z taką liczbą zakażeń – stwierdził minister zdrowia. I zaapelował o przestrzeganie obostrzeń mających ograniczać rozwój epidemii. Chodzi zwłaszcza o noszenie maseczek.

Minister wciąż szuka łóżek w szpitalach

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nadal będą wydzielane łóżka covidowe w istniejących szpitalach. W ostatnich dniach w terenie odbyły się kontrole. Urzędnicy NFZ i wojewodów sprawdzali, ile jest w szpitalach łóżek dla chorych na koronawirusa. Wprawdzie Adama Niedzielski zaznaczył, że zajętych jest 60 proc. z 15 tys. miejsc w szpitalach, ale przyznał, że w takich województwach jak Mazowsze i Małopolska może dochodzić do sytuacji, że karetki jeżdżą od szpitala do szpitala w poszukiwania wolnego łóżka dla zakażonych koronawirusem.

Zmiany organizacyjne mają przynieść podwojenie. liczby łóżek na koronawirusa. Będą to miejsca w istniejących szpitalach. Jak powiedział minister, jeśli są blisko siebie dwa szpitale powiatowe, to jeden będzie przyjmował tylko zakażonych, drugi zajmie się pozostałymi pacjentami. W szpitalach wojewódzkich oddziały internistyczne zostaną zamienione w oddziały covidowe. – W walkę z covidem włączy się prywatne lecznictwo. Do środy będzie lista szpitala prywatnych, w których będą łóżka covidowe – stwierdził minister.

Adam Niedzielski poinformował również, że wszystkie osoby, które pracują przy chorych na koronawirusa, będą otrzymywać specjalny dodatek. Będzie to 100 proc. wynagrodzenia zasadniczego lekarza, pielęgniarki, ratownika. Jeżeli pracownik służby zdrowia zostanie zakażony, w czasie, kiedy nie będzie pracował, otrzyma pełne wynagrodzenie (a nie 80 proc. jak to jest w tej chwili).

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca