Koronawirus. Nawet taki gigant jak TAURON ma kłopoty podczas epidemii. Chce pomocy od samorządów

Spółka TAURON Dystrybucja zwróciła się do wszystkich gmin, na terenie których działa, o zwolnienie lub przedłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli spółki. Wnioski dotyczą trzech miesięcy – kwietnia, maja i czerwca. Gigant energetyczny chce pomocy od samorządów, bo gospodarka zużywa znacznie mniej prądu niż przed wybuchem epidemii koronawirusa, a do tego rosną zaległości płatnicze za już wystawione rachunki.

– TAURON Dystrybucja, podobnie, jak wiele innych firm chcących utrzymać stabilność finansową i zachować miejsca pracy, sięga po rozwiązania dla przedsiębiorców przewidziane w tarczy antykryzysowej – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki. Jak dodaje TAURON oczekuje ulg w podatkach, bo trudna sytuacja spowodowana mniejszym zużyciem energii elektrycznej i zaległościami w regulowaniu rachunków będzie się utrzymywać jeszcze przez wiele miesięcy. – A spółka nie będzie mogła wstrzymać dostaw energii elektrycznej do klientów, z uwagi na dobro społeczne – zwraca uwagę Ewa Groń.

„Zarząd TAURON Dystrybucja SA w związku pogorszeniem się płynności finansowej spółki wynikającym z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 zwraca się z wnioskiem do Rady Gminy o podjęcie uchwały zwalniającej TAURON z podatku od nieruchomości bądź (w razie odmowy) o podjęcie uchwały przedłużającej terminy płatności” – czytamy w piśmie, który trafił do urzędu w Krzeszowicach.

„Nawet spółkom skarbu państwa #TarczaNieStarcza, to co mają powiedzieć inni przedsiębiorcy…?” -skomentował to pismo krakowski radny Andrzej Hawranek.

Do Urzędu Miasta Krakowa wniosek spółki energetycznej jeszcze nie wpłynął. – Tauron Dystrybucja S.A. jak każdy podatnik ma możliwość złożenia wniosku o udzielenie indywidualnej ulgi w spłacie zobowiązania w trybie art. 67b w związku z art. 67a ustawy Ordynacja podatkowa. Jeżeli spółka złoży wniosek, będzie on rozpatrywany z zachowaniem wymogów postępowania podatkowego, a rozstrzygnięcie zapadnie w formie stosownej  decyzji – poinformowała nas Małgorzata Tabaszewska z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie