Koronawirus nie zatrzyma Pielgrzymki Krakowskiej i Kadrówki

6 sierpnia w Krakowie odbywają się dwa ważne, cykliczne wydarzenie. Okazuje się, że koronaiwrus ich nie zatrzyma. Rankiem na Jasna Górę wyruszą spod Wawelu uczestnicy Pielgrzymki Krakowskiej, a z Oleandrów wyjdzie Marsz Szlakiem Kadrówki.

Z powodu koronaiwrusa odwoływanych jest wiele imprez, wydarzeń i uroczystości. Rosnąca w ostatnim czasie liczba zakażeń nie zmieniła planów organizatorów Pielgrzymki Krakowskiej i Marszu Szlakiem Kadrówki. Choć np. tradycyjna lekcja śpiewania odbędzie się tylko wirtualnie. Uczestnicy pieszej pielgrzymki do Częstochowy i marszu do Kielc mają zachowywać reżim sanitarny.

Kadrówka idzie z aplikacją

Uroczystości związane z wymarszem kadrówki rozpoczęły się już 4 sierpnia. Na dziś, środę 5 sierpnia planowana jest m.in. msza święta na Wawelu oraz wieczorny capstrzyk na Kopcu Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. Podczas tej uroczystości zostanie na kopcu złożona ziemia z terenów związanych z wojną polsko-bolszewicką 1920 roku.

Zdjęcie zrobione w 100. rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów w Krakowie (fot. flickr.com)

W czwartek, 6 sierpnia o godz. 7.00 na Oleandrach rozpocznie się uroczysty apel z udziałem władz państwowych, wojskowych i samorządowych. Po jego zakończeniu nastąpi przemarsz al. 3 Maja oraz ulicami Piłsudskiego – Podwalem – św. Anny – przez Rynek – ul. Floriańską – Placem Matejki (złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza) – św. Filipa – Długą na Nowy Kleparz. Z Nowego Kleparza uczestnicy przejadą autokarami MPK do Michałowic.

Marsz Szlakiem Kadrówki będzie wyglądał nieco inaczej niż w poprzednich latach. Wszyscy uczestnicy złożą dodatkowe oświadczenie o stanie zdrowia., codziennie mierzona będzie im temperatura. Zalecane jest także zainstalowanie aplikacji ProteGO Safe, która lokalizuje bliskość osób zakazonych. Zakwaterowanie na trasie będzie tylko i wyłącznie we własnych namiotach, a za złamanie zakazu grozi usunięcie z marszu. Nie będzie też noclegu w Kielcach po zakończeniu marszu.

6 sierpnia od lat organizowana jest również lekcja śpiewania. Tym razem miasto zdecydowało, że odbędzie się ona tylko online. „W tym roku z powodu epidemii nie spotkamy się na Małym Rynku, aby śpiewająco świętować rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej z Oleandrów. Będziemy jednak wspominać te ważne wydarzenia i świętować inaczej – Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała muzyczno-filmową opowieść o szlaku bojowym I Kompanii Kadrowej” – informuje magistrat.

W wirtualnej lekcji śpiewania można wziąć udział na https://www.oniszlimyklikamy.pl/. „Usłyszymy utwory wykonane przez artystów Teatru Loch Camelot. W roli eksperta, który przedstawi tło historyczne pieśni, wystąpi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a utwory zostaną także opatrzone tradycyjnym komentarzem Waldemara Domańskiego, pomysłodawcy Krakowskich Lekcji Śpiewania i dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki” – zachęca Urząd Miasta Krakowa.

9 osobnych pielgrzymek

Piesza Pielgrzymka Krakowska z Wawelu na Jasną Górę odbywa się w dniach 6 – 11 sierpnia w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny. Rozpocznie ją msza święta odprawiona przez metropolitę krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego przed katedrą wawelską – w czwartek, 6 sierpnia o godz. 7.00.

Masz święta na rozpoczęcia 38. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej (fot. flickr.com)

Tegoroczna Pielgrzymka Krakowska to już 40. pieszy marsz z Krakowa na Jasną Górę. Teoretycznie będzie to 9 osobnych pielgrzymek z udziałem do150 osób w każdej. Każda pójdzie inną trasą, zostały wyznaczone odrębne miejsca noclegowe, postoje, miejsca mszy świętych. W ten sposób ma być spełniony nakaz, by zgromadzenia publiczne nie były większe niż dla 150 osób.

„Podstawową zasadą podczas całej pielgrzymki (w drodze, na postojach i noclegach, w miejscach pracy służb pielgrzymkowych, terenach otwartych i przestrzeniach zamkniętych i itp.) jest zachowanie dystansu społecznego. Gdy przebywamy razem lub idziemy razem używamy maseczek bądź zasłaniamy usta i nos /np. chustami/ albo zachowujemy odstęp 1,5-2 metry wzdłuż i wszerz, gdy nie mamy założonych maseczek!!!!!!” – informują organizatorzy.

Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się na czas pielgrzymki w maseczkę i indywidualne płyny dezynfekujące, a w razie potrzeby może otrzymać dodatkowe maseczki, płyny, żele do indywidualnej dezynfekcji rąk. Uczestnicy podpiszą też oświadczenie, że będą przestrzegać reżimu sanitarnego.

Noclegi na trasie -co do zasady jedna osoba albo jedna rodzina w jednym namiocie. Nocleg u gospodarza – też dla jednej osoby lub jednej rodziny.

GS

Kubek reklamowy z nadrukiem czy z grawerem? Podpowiadamy co wybrać

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie