Koronawirus. Przyłbice? Nie! Chusty i szaliki? Nie! Tylko maseczki! A jakie?

Minister zdrowia potwierdza – będzie zakaz noszenia przyłbic, chust i szalików zasłaniających twarz w miejscach publicznych. Tylko maseczka będzie traktowana jako właściwy środek reżimu sanitarnego w czasie pandemii koronawirusa.

Obecnie obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych, sklepach, kościołach i komunikacji publicznej. Dozwolone jest nie tylko używanie maseczek, ale również zasłonięcie twarzy szalikiem, chustą, przeźroczystą przyłbicą. Ministerstwo Zdrowia chce się wycofać z tak szerokiej gamy środków. Obowiązkowe będą maseczki.

Patrząc na to, co dzieje się w tej chwili z pandemią i patrząc na to, że mamy coraz więcej nowych zakażeń, będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek takimi surogatami, które jednak nie spełniają kryteriów jakościowych i nie stanowią skutecznego zabezpieczenia – nie kryje minister zdrowia Adam Niedzielski. – Przyłbice – nie; chusty – nie; natomiast maseczki – tak – podkreśla minister.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw zwalczania epidemii koronawirusa, sugeruje nawet, że chodzi o to, żeby używać „porządnych masek, przynajmniej tzw. masek chirurgicznych”. Ale minister Niedzielski dementuje, by w nowych przepisach pojawiły się wymogi stosowania konkretnych maseczek. – Co do rodzaju maseczek, to będzie tylko w formie miękkiej rekomendacji Rady Medycznej – zapewnia Adam Niedzielski.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie