Koronawirus. Referendum w Skale zawieszone do odwołania. Nie będzie głosowania 5 kwietnia 2020 roku. Co z wyborami prezydenckimi w maju?

Koronawirus. Referendum w Skale zawieszone do odwołania. Nie będzie głosowania 5 kwietnia 2020 roku. Coraz bardziej prawdopodobne jest, że i majowe wybory prezydenckie zostaną odwołane.

Komisarz wyborczy w Krakowie zawiesił do odwołania referendum w Skale dotyczące odwołania burmistrza. Powód? Zagrożenie koronawirusem.

Referendum w Skale w sprawie odwołania burmistrza Krzysztofa Wójtowicza miało się odbyć w najbliższą niedzielę – 5 kwietnia 2020 roku. Komisarz wyborczy w Krakowie podpisał właśnie postanowienie o zawieszeniu głosowania. Nie wyznaczył nowego terminu.

„Przeprowadzenie referendum, w związku z koniecznością przemieszczania się wyborców jak i styczności w lokalach wyborczych, stwarza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród mieszkańców całej gminy Skała” – czytamy w uzasadnieniu do postanowienia komisarza wyborczego.

To nowa jakość – do tej pory odwoływane wybory uzupełniające w samorządach przesuwane były na kwietniowe terminy. Tym razem referendum zostało przesunięte na niewiadomy termin. Zostanie on wyznaczony, kiedy skończy się stan epidemii w Polsce.

Nowe podejście do głosowań lokalnych coraz bardziej zbliża nas do odwołania wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020. Bunt zaczynają podnosić samorządy, na barki których spadną przygotowania prowadzone w czasie trwania epidemii. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki wprawdzie postraszył wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy już odmówili organizowania wyborów prezydenckich, że mogą zastąpić ich komisarze, ale i tak kolejni samorządowcy przyłączają się do buntu przeciwko wyborom 10 maja. I nawet ze strony polityków PIS padają już sugestie, że wyborów prezydenckich nie da się przeprowadzić w zaplanowanym terminie. Chociaż… – Dziś pracujemy nad tym, by te wybory się odbyły -stwierdził Michał Dworczyk szef kancelarii premiera, po posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, marszałków województw i prezydentów największych miast.

GS

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie 10 maja? Wicemarszałek Terlecki przedstawia jeden warunek

Najnowsze

Co w Krakowie