Koronawirus. Spacery nadal nie są zakazane. Jak bezpiecznie wybrać się do lasu? Poradnik Lasów Państwowych

Spacerować czy nie? – to kolejne pytanie, które coraz częściej zadajemy sobie po kilku dniach życia w czterech ścianach. Spacery nadal nie są zakazane, jak w krajach, gdzie pandemia ma największe rozmiary. Ale to nie oznacza, że każdy spacer jest bezpieczny. Lasy Państwowe przygotowały zalecenia i porady, jak bezpiecznie wybrać się do lasu.

„Prosimy gorąco: przede wszystkim siedźcie w domach, a jeśli już wybieracie się na spacer do lasu, zaplanujcie go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych. Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, „gorących turystycznie” atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie” – apelują leśnicy.

Lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. „Nastawcie się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze, unikajcie też ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2” – radzą leśnicy.

15 przykazań „Bądź bezpieczny w lesie”

Lasy Państwowe

Porady leśników są zgodne z tym, co mówią lekarze. Według nich też warto czasem wyjść z domu, ale trzeba to robić jak najrzadziej i z zachowaniem odpowiedniej ostrożności. Jeśli więc na spacer to nie do zatłoczonego parku. Najlepsze są miejsca odosobnione. Jeśli ktoś ma samochód, może udać się wprost spod domu do podmiejskiego lasu.

GS

Czy spacery podczas pandemii są bezpieczne? Ekspert wyjaśnia

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie