Koronawirus szaleje, a kwalifikacji wojskowej nie odwołano

Choć w Polsce wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem, kwalifikacji wojskowej nie odwołano. Pojawiło się jedynie zalecenie, by osoby osoby z objawami gorączki, kaszlu i duszności, przebywające w regionie występowania wirusa lub w towarzystwie osób zarażonych nie pojawiały się przed komisjami nadającymi potencjalnym żołnierzom kategorię wojskową.

Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Obowiązek stawienia się przed komisjami mają w tym roku przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 2001 roku. W sumie dotyczy to ok. 250 tys. osób. Jeśli ktoś bez uzasadnionego powodu nie stawi się w wyznaczonym terminie prze komisją, grozi mu grzywna, a nawet więzienie.

Okazuje się, że wprowadzenie na terenie Polski stanu zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem nie zwalnia młodych mężczyzn z obowiązku stawienia się przed komisją wojskową. Osoby, które w tym roku mają obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej, muszą pojawić się przed komisją oceniającą, czy ktoś nadaje się na żołnierza. Kwalifikacji wojskowej nie odwołano, choć odwoływane są nawet najmniejsze spotkania, kameralne koncerty, spektakle, a uczniom i studentom zaleca się pozostanie w domach.

Pojawiło się jedynie zalecenie, by osoby osoby z objawami gorączki, kaszlu i duszności, przebywające w regionie występowania wirusa lub w towarzystwie osób zarażonych nie pojawiały się przed komisjami wojskowymi.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie