Koronawirus w Krakowie. A jednak można zwiedzać muzea! Wirtualnie

muzea.malopolska.pl

Zamknięte z powodu pandemii koronawirusa muzea zachęcają do odwiedzania ich poprzez internet. Wirtualne wycieczki proponuje m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie i Zamek Krółewski na Wawelu. Od wielu lat tworzony jest portal Wirtualne Muzea Małopolski, który prezentuje cenne eksponaty placówek z całego regionu i którym zainteresowanie może teraz znacząco wzrosnąć.

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na nowy cykl opowieści muzealnych online. Powstał on specjalnie na czas zamknięcia ekspozycji. W krótkich filmikach można zobaczyć, co dzieje się w muzeum oraz jakie prace trwają w wawelskich ogrodach. O zbiorach opowiadają kustosze. Na Facebooku są już filmy o Baszcie Złodziejskiej czy wawelskich arrasach.

https://pl-pl.facebook.com/pg/Zamek-Kr%C3%B3lewski-na-Wawelu-165198703495546/videos/?ref=page_internal

Muzeum Narodowe w Krakowie także zaprasza do internetu. „Ponad 130 tys. dzieł z kolekcji MNK dostępnych jest online. Nie tylko Leonardo, Rembrandt, Matejko czy Wyspiański, ale także cenne obiekty grafiki, rysunku, fotografii, rzemiosła artystycznego i uzbrojenia” zachęca placówka na swoim Facebooku. Dzieła można nie tylko łatwo wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez zaproponowane przez MNK galerie tematyczne, np. „Malarstwo Młodej Polski”, „Sztuka Dalekiego Wschodu” czy „Najcenniejsze”. Na portalu znajdują się także eseje o muzealnych zbiorach przygotowywane przez pracowników Muzeum Narodowego w Krakowie.

https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna

Ci, którzy szukają czegoś nie tylko w Krakowie, mogą wejść na Wirtualne Muzea Małopolski. To portal, na którym udostępniono już ponad 1000 zdigitalizowanych eksponatów z 42 małopolskich muzeów. To zarówno eksponaty w formie 3D i 2D, jak i ukazujące je w szerszym kontekście teksty oraz nagrania audio, w tym przeznaczone dla osób niewidomych i słabowidzących specjalne nagrania w technice audiodeskrypcji.

http://muzea.malopolska.pl/

Wirtualne zwiedzanie to chyba dobry pomysł na zabicie nudy. A najbliższe dni i tygodnie są dobrą okazją do zobaczenia tego,co najcenniejsze – zwłaszcza dla tych, którzy do muzeów zaglądają rzadko lub wcale.

Wirtualne propozycje mają też inne placówki i instytucje:
– od poniedziałku, 16 marca teatr Groteska rozpoczyna internetową inicjatywę dla dzieci „Złap Groteskę w sieci”
– Biblioteka Kraków zachęca do korzystania z internetowych bibliotek e-booków
– Zarząd Zieleni Miejskiej w poniedziałek, 16 marca rozpoczyna akcję „Zostań w domu, nie siej paniki, siej kwiaty”.

GS

Zobacz także