„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Koronawirus w Krakowie – brakuje lekarzy i pielęgniarek do opieki nad chorymi z COVID-19

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

W Krakowie i Małopolsce będzie więcej łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Tyle że nie ma kto przy nich stanąć, by opiekować się leżącymi na nich chorymi, bo brakuje lekarzy i pielęgniarek do opieki i leczenia zakażonych COVID-19. Wojewoda chce ich poszukać wśród… bezrobotnych.

W szpitalach w Krakowie zaczyna brakować łóżek covidowych – dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zapowiedział zwiększenie ich liczby. W Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof, jedynym funkcjonującym w Krakowie szpitalu tymczasowym, są obecnie 52 łóżka dla chorych na koronawirusa. Ich liczba zostanie zwiększona do 160, w tym 30 łóżek będzie dla pacjentów potrzebujących intensywnej terapii.

I to tyle dobrych wiadomości. Te złe – przy dodatkowych łózkach covidowych nie będzie miał kto stanąć. Nie da się na nim położyć pacjentów, jeśli nie będzie dodatkowych lekarzy i pielęgniarek. A tych brakuje. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przyznał w piątek, 5 marca, że brakuje mu 70 lekarzy i 160 pielęgniarek.

Co to oznacza? Za kilka dni wojewoda chce dostać informacje o oddelegowaniu do pracy w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof lekarzy i pielęgniarek z innych szpitali. Jeśli staną przy łóżkach pacjentów covidowych, bez opieki zostaną inni chorzy, także potrzebujący pomocy. Takich pacjentów także przybywa.

Wojewoda ma jeszcze inny pomysł na rozwiązanie problemu – będzie szukał lekarzy wśród bezrobotnych. Jak poinformował Łukasz Kmita, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Krakowie zarejestrowanych jest 60 lekarzy. – Prawdopodobnie są to osoby, które nie dostały się na „rezydenturę”. Będziemy starali się do tych lekarzy dotrzeć i zaproponować im pracę – stwierdził wojewoda.

Na razie nie będzie uruchamiany szpital tymczasowy w halach EXPO Kraków. Według wojewody ma to być żelazna rezerwa na wypadek, gdyby sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Tyle że tam też potrzeba lekarzy i pielęgniarek.

(GS)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca