Koronawirus w Krakowie. Kolejne przygotowania do zmasowanego ataku, przekształcają szpital!

Uroczyste otwarcie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie/fot.Tomasz Cichocki

W Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu będzie jeden z 19 szpitali jednoprofilowych zakaźnych – poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W ciągu tygodnia cały szpital będzie przystosowany do przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem i z podejrzeniem takiego zakażenia. Pacjenci z inni schorzeniami będą trafiać do innych szpitali..

Na oddziale zakaźnym nowego szpitala w Prokocimiu do poniedziałku 16 marca ma być przygotowanych 40 łóżek, zaś 200 łóżek zostanie ustawionych w budynkach dawnego szpitala przy ul. Śniadeckich. – Tam będą kierowane lżejsze przypadki – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

W całym kraju powstanie 19 jednoprofilowych szpitali zakaźnych. Ma to na celu skumulowanie w jednym miejscu wszystkich zakażonych koronawirusem. W Małopolsce takim miejscem będzie właśnie Szpital Uniwersytecki w Krakowie Prokocimiu.

Docelowo w wybudowanym niedawno Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu będzie nawet 1100 łóżek dla pacjentów z koronawirusem i podejrzanych o takie zakażenie. Co najmniej 10 proc. miejsc musi mieć możliwość przekształcenia w łóżka na intensywnej terapii. Taką gotowość szpital powinien mieć za tydzień.

Uznanie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie za jednoprofilowy szpital zakaźny oznacza,że osoby z innymi schorzeniami niż koronawirus nie będą tam przyjmowani. Obecni pacjenci szpitala zostaną przeniesieni do innych szpitali. Przygotowaniem do takie rozwiązania było już wstrzymanie wszystkich planowanych operacji zabiegów.

Od dziś w Małopolsce działa laboratorium, w którym będą badane próbki. Uruchomione one zostało w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie.

Jak informuje biuro prasowe wojewody, w Małopolsce 208 osób objętych jest kwarantanną, 580 – nadzorem epidemiologicznym, a 12 przebywa w szpitalach.

GS

Zobacz także