Koronawirus w Krakowie. Mamy 250 zakażeń? Nie! Jest ich aż 60 razy więcej! Tak twierdzą naukowcy

pixaby

Liczba zakażeń koronawirusem w Krakowie może wynosić kilkanaście tysięcy, a nie jak wynika z oficjalnych statystyk – niespełna 250. Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński i Collegium Medicum UJ oraz firmę Diagnostyka wynika, że ok. 2 proc. mieszkańców Krakowa przeszło już zakażenie koronawirusem. To oznacza, że rzeczywista liczba osób, które miały koronawirusa, jest aż 60 razy większa niż ta podawana oficjalnie!

Od dawna epidemiolodzy i naukowcy przekonują, że liczba zakażeń jest wielokrotnie wyższa niż podają to oficjalne statystyki Ministerstwa Zdrowia. Naukowcy z Krakowa swoimi badaniami potwierdzają domysły w tej sprawie. Oficjalnie liczba zakażeń w Krakowie nie przekroczyła jeszcze 250 (na 7 maja wynosi 246). Rzeczywista może być 60 razy wyższa.

„Naukowcy z UJ i UJ CM wspólnie z firmą Diagnostyka sp. z o.o. przeprowadzili badania populacyjne na terenie Krakowa w kierunku obecności we krwi przeciwciał typu IgG  specyficznych względem wirusa SARS-CoV-2 z wykorzystaniem metody ELISA. Uzyskane wyniki wskazują, że około 2% populacji przeszło już zakażenie. Sugeruje to, że liczba chorych bezobjawowych jest większa niż sądzono” – czytamy w komunikacie Collegium Medicum UJ.

W Krakowie mieszka ok. 780 tysięcy osób.2 proc. to ponad 15 tysięcy. Czyli rzeczywista liczba zakażeń w Krakowie może być aż 60 razy większa niż podawana oficjalnie przez Ministerstwo Zdrowia.

Badania pilotażowe zostały przeprowadzone na próbie 1000 osób. Swoistość zastosowanego testu sprawdzono na podstawie grupy kontrolnej. Były to osoby, których krew została pobrana w roku 2019, przed wybuchem epidemii.

Wyniki badań prowadzonych w zespołach prof. Krzysztofa Pyrcia (MCB UJ), prof. Marka Sanaka (UJ CM) oraz prof. Jakuba Swadźby (Diagnostyka) są spójne z uzyskanymi w innych krajach europejskich.

GS

Koronawirus. Cała prawda o liczbie zakażeń. Jest zaniżona! Bardzo!

Zobacz także