Koronawirus w Krakowie. Miasto już szykuje się na drugą falę epidemii

Fot. Grzegorz Skowron

Miasto podejmuje szereg działań, które zarówno w aspekcie organizacyjnym jak i finansowym pozwolą właściwie przygotować się do jesiennej fali zachorowań – zapewniają urzędnicy. Jak Kraków przygotowuje się na drugą falę epidemii koronawirusa?

„Druga fala koronawirusa SARS-Cov-2 jest nieunikniona. Dlatego niezwykle ważne jest, by mieszkańcy jak i turyści stosowali się do obostrzeń, które nadal obowiązują” – czytamy w komunikacie magistratu o przygotowaniach do drugiej fali epidemii w Krakowie. Przede wszystkim rozważane jest powtórzenie dezynfekcji miejsc publicznych, przystanków i placów. Przygotowywana jest także szeroka akacja szczepień przeciwko grypie, co ma zmniejszyć liczbę zachorowań na koronawirusa, zwłaszcza wśród starszych mieszkańców Krakowa.

Co jeszcze może zrobić miasto?

Po pierwsze – w rezerwie budżetowej są pieniądze na działania które pozwolą na odpowiednie zabezpieczenie mieszkańców Krakowa przed skutkami pandemii.

Po drugie – tak jak do tej pory miasto zamierza wspierać finansowo i rzeczowo miejskie podmioty lecznicze (szpitale Żeromskiego i Narutowicza oraz Miejskie Centrum Opieki przy ul. Wielickiej). Obecnie Urząd Miasta weryfikuje zgłoszenia placówek leczniczych dotyczące dodatkowych pieniędzy na zakup środków ochrony osobistej. Pod koniec sierpnia w tej sprawie zostaną zawarte stosowne umowy dotacyjne.

Po trzecie – w żłobkach, przedszkolach i szkołach zostały wypracowane specjalne procedury sanitarne na wypadek wystąpienia podejrzenia albo zakażenia koronawirusem. Obowiązują tzw. „szybkie ścieżki kontaktu” pomiędzy rodzicami dzieci, dyrektorami placówek, urzędem i krakowskim sanepidem, co pozwala na podjęcie skoordynowanych i szybkich decyzji. Placówki mają także zabezpieczone środki ochrony osobistej i czystości.

Powtórka dezynfekcji

Po czwarte – miasto rozważa powtórzenie akcji dezynfekowania miejsc publicznych. W czasie wiosennej fali zachorowań Kraków jako jedno z nielicznych miast zdecydowało się na dezynfekcję miejsc publicznych. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania opryskiwało przystanki i wiaty przystankowe komunikacji publicznej, powierzchnie peronów, ławek, chodników, większe punkty przesiadkowe, place, przejścia podziemne, kładki, schody na terenach pętli autobusowych, przed aptekami czy uliczne koszy na odpady. „W razie nagłego wzrostu zarażeń wirusem SARS-Cov-2, zostanie rozważona zasadność powtórzenia takiego rozwiązania” – deklaruje magistrat.

Po piąte – dezynfekowane są wnętrza tramwajów i autobusów. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne dezynfekuje pojazdy wchodzące w skład transportu publicznego. Tramwaje i autobusy są systematycznie myte, czyszczone, a dodatkowo elementy pojazdu (poręcze, uchwyty, przyciski, kasowniki, automaty biletowe) dezynfekowane specjalistycznymi środkami. Pracownicy MPK wspólnie z funkcjonariuszami policji prowadzą akcję informacyjną o obowiązku zakrywania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej.

Po szóste -dodatkowe zabezpieczenia wprowadzono na targowiskach
Dzierżawcy miejskich targowisk zostali zobowiązani przez urząd do zapewnienia wszystkim klientom jednorazowych rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk.

Po siódme – Urząd miasta Krakowa zmienił organizację pracy. Stanowiska do obsługi klienta zostały wyposażone w pleksę oddzielającą mieszkańca od urzędnika, w każdej lokalizacji urzędu jest zabezpieczony płyn do dezynfekcji, istnieje możliwość umawiania się na wizyty w urzędzie. Wraz ze zmieniającą się sytuacją pandemiczną będzie można płynnie i adekwatnie do zagrożeń z tych rozwiązań korzystać.

Namawianie do szczepień

Po ósme – miasto planuje akcję szczepień przeciwko grypie w Domach Pomocy Społecznej, gdzie skutki koronawirusa mogłyby okazać się najtragiczniejsze. Urząd Miasta Krakowa czyni również przygotowania do przeprowadzenia takich szczepień wśród pracowników gminy, co pozwoli uniknąć kumulacji infekcji wirusowych w tym samym czasie.

Miasto poprzez dostępne kanały medialne, w tym media społecznościowe, będzie zachęcało wszystkich krakowian do zaszczepienia się przeciw grypie w zbliżającym się sezonie, co w dobie pandemii będzie miało duże znaczenie i może się przyczynić do odciążenia służby zdrowia w okresie jesienno-zimowym. Szczepienia przeciwko grypie powinny stać się priorytetem każdego mieszkańca, w szczególności osób powyżej 65. roku życia. Gmina zwiększyła pięciokrotnie budżet na szczepienia seniorów w ramach Programu Polityki Zdrowotnej (z ponad 200 tys. zł do 1 mln zł).

„Niezależnie od przygotowań realizowanych przez gminę, to samodyscyplina mieszkańców Krakowa, jak i przyjezdnych gości w największym stopniu może przyczynić się do minimalizowania i ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego apelujemy o stosowanie się do zaleceń sanitarnych” – podkreślają urzędnicy miejscy.

(red)

Koronawirus. 615 nowych zakażeń w Polsce! To rekord! Rząd rozważa powrót ograniczeń

Zobacz także