Koronawirus w Krakowie. Nawet w 80 proc. hoteli odwołano wszystkie rezerwacje na marzec i kwiecień.

Koronawirus w pierwszej kolejności przyniósł straty w turystyce. Jak informuje krakowski magistrat, na 124 przedsiębiorstw ponad 80 proc. zgłosiło anulowanie 100 proc. rezerwacji w hotelach na marzec i kwiecień.

Prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się z listem do przedsiębiorców, żeby zinwentaryzowali problem związany z zagrożeniem epidemicznym koronawirusem w Krakowie. „Z naszego rozeznania wynika, że na 124 przedsiębiorstw ponad 80 proc. zgłosiło anulowanie 100 proc. rezerwacji w hotelach na marzec i kwiecień” – informuje magistrat.

Jak zapewniają urzędnicy, władze miasta będą starały się ograniczyć uciążliwości podatkowe, np. poprzez zastosowanie ulgi od podatku od nieruchomości, ale i wprowadzać inne możliwe rozwiązania będące w kompetencjach samorządu. Projekt rezolucji w sprawie ulg w podatku od nieruchomości i rezygnacji z opłat za zajęcie pasa drogowego dla firm związanych z branżą turystyczną radni klubu Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska zgłosili jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd stanu zagrożenia epidemicznego.

Koronawirus w Krakowie. Czy miasto pomoże przedsiębiorcom z branży turystycznej? Tego chcą radni

„Na czas po kryzysie przygotowujemy wytyczne, jaki rodzaj formy wsparcia – poprzez reklamy turystyczne Krakowa i Polski – będzie można wprowadzić. W tym miasto rozmawia również z Polską Izbą Turystyki” – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Jutro zasady wsparcia dla przedsiębiorców powinien przyjąć rząd. Specjalny pakiet dla firm ma przedstawić minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie