Koronawirus w Krakowie. Pierwszy szpital polowy czeka na 200 chorych

Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Pierwszy szpital polowy w Krakowie powstał w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej (UJ). Znajdzie się tam miejsce dla 200 chorych na koronawirusa. Szpital przyjmie pacjentów już w poniedziałek, 26 października.

Pierwszy szpital polowy w Krakowie ma dysponować 250 łóżkami dla chorych na koronawirusa, w tym 50 to łóżka intensywnej opieki medycznej. Ale od poniedziałku można będzie tu leczyć 40 osób z COVID-19, z tego 8 na intensywnej terapii.

Szpital polowy w centrum Krakowa można było tak szybko uruchomić, bo minister zdrowia – na wniosek wojewody małopolskiego – zdecydował o reaktywowaniu bazy szpitalnej w zespole budynków – niewykorzystywanego obecnie – Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof oraz w nieużywanym kompleksie przy ulicy Botanicznej (UJ). – Zalety tego obiektu są oczywiste i dlatego od dłuższego czasu braliśmy pod uwagę jego wykorzystanie. Nadszedł moment, by wdrożyć tę koncepcję – tłumaczą urzędnicy wojewody.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zobowiązał się do bycia tzw. „szpitalem patronackim” tego tymczasowego szpitala COVID-19. Koordynatorem działań w tym zakresie będzie dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski. Pierwsza część tego planu zostanie wdrożona już od poniedziałku.

Wojewoda małopolski zwrócił się do dyrektorów małopolskich szpitali o wytypowanie personelu medycznego, który mógłby zostać oddelegowany do pracy w szpitalu tymczasowym. Do piątku personel wytypowało 15 podmiotów, wskazując 125 osób. Część z nich już od najbliższych dni dołączy do zespołu pierwszego małopolskiego szpitala tymczasowego.

Jak zapewnia rzeczniczka wojewody Joanna Paździo, finalizowane są też działania dotyczące drugiego małopolskiego szpitala tymczasowego (m.in. dotyczące wyboru podmiotu, który wykona prace adaptacyjne). Drugi szpital polowy ma powstać w hali EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej.

(GS)

Zobacz także